Cementownie — do modeli kolejki ogrodowej

Część zbioru o budowie RRRailways… część tematowa ilustracji do modeli przytorowych kolejki ogrodowej

Cementownie – od surowca spod ziemi, po cement w silosach

Ciekawostka: w Am.Płn. (nie wiem jak w WB i Australii) słowo cement oznacza beton. Ludzie powszechnie nazywają betoniarnię cement plant, tak samo jak cementownię!

Schemat procesu z surowca wapiennego i gliny http://lubepoint.wordpress.com/2013/03/01/bua-to-commission-500-million-edo-cement-plant-next-year/

Schemat z wapieniem i gliną na pl.wiki jest gorszy na model z uwagi na większą powierzchnię wymaganą na surowiec, szlamowanie i składy węgla do pieców. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Schemat_produkcji_cementu.svg

A oto schemat procesu bez gliny, tzw. suchego; opisano każdą funkcję http://cemtechsanghi.com/content.php?id=40

00. Kopalnia wapienia i kruszarnia 09. Chłodzenie klinkieru
01. Hałdy (kołowe) surowca wapiennnego 10. Podajnik kubłowy
02. Odawanie dodatków wsadowych 11/12. Magazyny klinkieru/gipsu
03. Magazyn dodatków 13. Rozdrabnianie węgla
04. Rozdrabnianie wsadu 14. Rozdrabnianie klinkieru z dodatkami
05. Silos mieszania i magazynowania wsadu 15. Silosy z cementem
06. Podgrzewanie wstępne wsadu (wieża cyklonów)

07. Obróbka gazów spalinowych i elektrofiltry

16. Pakownia i ekspedycja

17. Sterownia (i administracja?)

08. Piec obrotowy

 

Cement Plant Layout

Tu opisano alternatywne dodatki zamiast gliny: popiół lotny, żużel, piasek odlewniczy: http://www.alf-cemind.com/cd/inovative_solutions_ARM.htm

…wszystkie odpadowe, zgodnie z ideą RRRailways 🙂 http://piotrbein.net/2014/01/04/kolejka-ogrodowa/

Model architektoniczny projektu w Kirgizji. Dwie linie produkcyjne, wspólny magazy klinkieru (lewy górny róg). Model łarwiejszy niż rafinerii — mniej filigranu, przejrzysta funkcja do edukacji gości Imperium RRRailways 🙂 http://www.sinomach.com.cn/templates/T_common_en/index.aspx?nodeid=209

Projekt podobny. Magazyn klinkieru  przy niższych końcach pieców i po przeciwnej stronie hałd wapienia w lewym górnym rogu. Pomiędzy nimi od lewej: taśmociągi wapienia i dodatków wsadowych, rozdrabnianie i mieszanie wsadu, wieże cyklonów i silosy wsadu, piece obrotowe, przygotowanie paliwa i wdmuchiwanie do pieców, przeróbka klinkieru na cement i podawanie cementu taśmociągiem (1-szy plan) do silosów (prawy dolny róg).  http://www.cemtech.co.th/index.php?c_id=0&ct_id=21337&type=customize

Na 1-ym planie młyn rozdrabniający wapienia z krytym taśmociągiem z hałd, ogromna wiata (wsadu?), wieża cyklonów przy wyższym, chłodniejszym końcu pieca obrotowego. Mocno nachylony taśmociąg z rozdrabniania do piece przenosi wsad, a ten po prawej podaje dodatki wsadowe?

Układ kompaktowy – zaleta dla modelarza. Jeden piec obrotowy, stosunkowo krótki (połowa najwyższej wieży).

Model z 2 piecami obrotowymi, zadaptowamy z 2 kompletów dla modelarzy. Wykonawca dodał dramatyczne ślady wys. temperatury 🙂 Piec do wypalania cementu ma 30 – 60 m dłg. (metoda sucha przygotowania wsadu), tj. 1-2 m w skali 1:25  Albo 80 – 150 m przy metodzie mokrej. Ma ok. 2,5 – 3,5 m średnicy — w skali 1:25 rura średn. 100 – 150 mm.

W modelu poniżej, nie ma sensu przewozić wapienia koleją na małą odległość. U mnie, jeśli będzie cementowania przy wapieniołomie, to  transport surowca do pobliskiej cementowni odbywać się będzie taśmociągiem.

Kamieniołom wapienia przy cementowni, oba modele z gotowców. Na to mnie nie stać, nawet jeśli byłyby zestawy modelarskie w skali 1:25. Modelarz oddał ogrom obiektu, nie zajmując nazbyt dużo miejsca. Modelowanie do ogrodu pozwala oszukać skalą: obiekty można oddzielić przestrzennie, np. fermy w skali 1:25, duży przemysł w nieco  mniejszej skali w innym zakątku kolejowego imperium.

Zbiornik cylindryczny — opalanie pieca ropą? Można zastąpić dostawa rurą z pobliskiej (na moim planie) rafinerii. Odpada wtedy bocznica paliwowa.

Widok ogólny

Plant EntranceSilosy cementu, wjazd do zakładu, biura

Cement Silo and Rotary Kiln Biura, silosy, piec obrotowy

Cement Bagging Plant

Pakownia worków

Mój model… może za parę lat, po modelu rafinerii… jeśli będzie miejsce 🙂 Natomiast miejsce, sprzęt i ukształtowanie terenu kopalni odkrywkowej już są. Pozostaje doprowadzić linię kolejową, drogę przemysłową (okrężnica rafinerii) i zbudować ponad nimi pomost załadunkowy. Sprzęt ładunkowy: ogumiona ładowarka czołowa, spycharka gąsienicowa, ogromna wywrotka górnicza (dzieciaki uwielbiają ją: światła, dźwięki, mechanizm wywracania skrzyni…).

Zawsze można do kopalni dostawić cementownię, zamieniając typ urobku na wapień — wysypać tłuczniem jasnego koloru. Urzekła mnie elegancja przemysłowa cementowni Górażdże (poniżej). Może po paru latach doświadczeń modelarsko-rupieciarskich opanuję technikę trudnych form rurowych i fligranów. M. in. dlatego odkładam model cementowni na przyszłość.

Jeśli nie wyjdzie Górażdże, powiększę i nieco zmienię powyższy model-gotowiec:

  • Pakownia i drogowo-kolejowa ekspedycja worków na parterze bydynku biurowego.
  • Boczne ładowanie cementu z silosów na wagony.
  • Paliwo dostarczane rurą z pobliskiej rafinerii.
  • W miejsce silosa bunkrowego na wapień, elegancka konstrukcja otwarta nad stosem wapienia podawanego jrytym taśmociągiem z pobliskiej kopalni odkrywkowej.
  • Skład i rozdrabniarnia klinkieru (brak na modelu powyżej?)

Górażdże – imponujący obiekt przemysłowy, feeria form:

 image preview

image preview

image preview

image preview

image preview

image preview

image preview

Magazyn sur0wca – elegancja przestronnej konstrukcji  powtarzalnych elementów

image preview

Silosy cementu i załadunek kolejowy. Unikalne kształtem wagony do cementu (w Am. Płn. stosuje się proste kryte wagony z lejami samowyładowczymi)

image preview

 

 Współczesna cementownia… więcej zdjęć:

 Wieża cyklonów (pogrzewania wstępnego wsadu), silos wsadu ulekko nachylony piec cementowy

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/