Wieś — do modeli kolejki ogrodowej

Część zbioru o budowie RRRailways… część tematowa ilustracji do modeli przytorowych kolejki ogrodowej

loghouse

Moja pierwsza farma, z zabawki do składania w chatę zrębową. Kit silikonowy i lateksowy jako klej, małe doświadczenie z klejami. Ferma produkuje jaja (kury w lewym rogu) i drewno opałowe (wyciąganie bali z lasu końmi, cięcie i rąbanie). W szopie (wolnostojąca, fotka nie pokazuje) gnieżdżą się kury i 2 konie (figurynki). Przy barierze wzdłuż frontu parkują samochody do załadunku. Pompa z wałeczka do kręcenia włosów

.

Stodoły, obory i silosy – najbardziej malownicza i dramatyczna część zabudowy wiejskiej

IMG_5161

 

Manitoba. Centrala dystrybucji ziarna siewnego, najprawdopodobniej GMO. Silosy i zbiorniki wyłącznie stalowe. Magazyn (?) po lewej z dachem półkolistym, zapewne o stalowym pokryciu, najlepszym na surowy klimat kanadyjskich prerii.

IMG_5154

 

Porzucone gospodarstwo na preriach kanadyskich. Ziemia scalona w monokultury na tysiące ha. Prosta zabudowa mieszkalna i gospodarcza. Typowy brak drzew. Niskie silosy stalowe ze stożkowym dachem, zapewne zastąpiły uszkodzone zębem czasu drewniane.

 

Silosy zbożowege7

Porzucony mały silos zbożowy. Po prawej wjazd dla samochodów z ziarnem (ciekawy detal daszku), a po lewej zsyp (rurowy) do wagonów?

Grupa silosów, tj, elewator zbożowy, typowy dla prerii w Kanadzie to punkt orientacyjny w płaskim krajobrazie. Na wycieczce przez Kanadę, gdy opuszczaliśmy jedną miejscowość z silosem, najwyższym budynkiem, na horyzoncie wyłaniał się następny…

 

Do l. 1960-ych w Kanadzie malowano elewatory na czerwono — kolor korporacji Canadian Pacific Railways, za wyjątkiem tych krytych blachą.    Image result for grain elevator canada pic

Drewniany elewator w ukraińskiej wsi-muzeum, Alberta, Kanada

Jak działa elewator zbożowy

Ciężarówka wjeżdża na wagę z lewej strony elewatora, zrzuca ładunek do szybu. Operator włącza podnośnik (kubełkowy, pneumatyczny…) i kieruje zboże do wybranego silosa. Zboże przechodzi przy okazji przez czyszczenie.

Aby załadować zboże do wagonu kolejowego, operator otwiera dno silosa i zboże spada do komory, z której podnoszone jest do silosa załadowczego.  Poprzez wagę, spuszcza się je do wagonu.

 

Silosy wieżowe na kiszonki

 

Stodoła z silosem na kiszonki. Podobne są k. Vancouveru. Z prawej strony silosa, zsyp do mieszarni pasz, przybudowanej do obory. Z lewej, rura wdmuchowa surowca, nachylena do pionu, tylko parę uchwytów. Powierzchnię surowca przykrywano, dla fermentacji beztlenowej. Konstrukcja z klepek drewnianych lub betonowych, spiętych obejmami (jak w beczce), tu prawdopodobnie z pręta stalowego, bywają też wykonane z płaskownika lub liny stalowej. Rozstaw obejm  większy na dole, bo tam większe parcie słupa kiszonki. Obejmy pozornie trzymają także szyb zsypu, ale to niemożliwe, bo muszą tworzyć okrąg, by trzymać klepki silosa. Teraz silosy prefabrykuje się z metalu, żywic. W pośredniej erze, konstrukcję wylewano z betonu w formach ślizgowych. Kiszonki korodują beton równie szybko jak drewno.

Gazy z kiszonki mogą zabić pracowników w środku silosa. Dlatego przed rozpoczęciem pracy, wietrzy się silos wmontowanym wentylatorem lub dmuchawą poprzez rurę załadowczą surowca. Rozładunek: drzwiczki na rozmaitych poziomach, ręcznie lub (bezpieczniej) zbieraniem mechanicznym z powierzchni kiszonki i podawaniem do dmuchawy.

Farm Silo w/Shed (Laser-cut Wood Kit) HO

Powyższy silos — model w skali mniejszej niż moja 1:25. Drabiny wbudowywano w szyb rozładunkowy; nie wiadomo, po co ta.

http://www.rootsweb.ancestry.com/~wioconto/WoodSilo2.jpg

Tile Silo

 

Pustaki ceramiczne, drabinka wbudowana na kopule dachu — do inspekcji i konserwacji pokrycia? Słodkie zwieńczenie kopuły z wywietrznikiem. Betonowy fundament.

 

 

 

 

Różne dachy silosów… Najłatwiejsza do modelowania konfiguracja na zdjęciu po lewej

 

Model z rury PCW. “Obręcze” wykonano skrawaniem na tokarce. Seksowny dach silosa i zsyp o przekroju prostokątnym do mieszarni pasz  (czemu rozmiary WC?)

 

Królują okrągłe szyby rozładunkowe. Różne ich zwieńczenia: płaskie, kuliste, stożkowe

Fermy mleczarskie – różne kształty i układy budynków, funkcja ta sama: karmić, doić i rozmnażać krowę

Obory otwarte, pół-otwarte i zamknięte — zależnie od klimatu i przeznaczenia: całodobowy pobyt bydła w zimie i nocny wypoczynek w pozostałych porach roku; całoroczne przebywanie bydła (utrzymanie alkierzowe). W oborach zamkniętych wentylacja mechaniczna.

Zwiedzałem fermy mleczarskie pod Vancouverem: na 1000 i 500 krów. Obie blisko autostrady, ciągły hałas od ruchu. Nie chciałbym tam być krową.  System hodowli alkierzowej: budynki otwarte przez większość roku (plastykowe żaluzje na otwartych ścianach, ale krowy nie wychodzą na zewnątrz! Krowa jest na słońcu najwyżej 2 razy w życiu: cielęta przebywają w plastykowych domkach z “wybiegiem” o tyciej powierzchni domku, zafajdanym na głęb. 10 cm. Drugi raz w życiu, jak widziałem, krowa może mieć szczęście i jej trup wyrzucony na zewnątrz, nadęty od rozkładu na słońcu, oczekuje  transportu do przetwórni żarcia dla psów. W ścianach szczytowych po 5 ogromnych bram typu garażowego, znaczących aleje obory — środkowa do karmienia, a pozostałe do odpoczynku na trocinach w indywidualnych zagrodach i załatwiania się na beton alejki. Paszę rozwozi się, ok. 90 % GMO, w tym ziarna, których krowa w naturze nie spożywa. Dojarnia w in. budynku z chłodzonymi zbiornikami na mleko, połączonym z pozostałymi chodnikami pod dachem, z przesuwnymi przegrodami do regulacji ruchu. Mniejsza ferma, z powodu zadłużenia rolnika, nie miała tyluż nowych budynków, ale działa na tejże zasadzie podziału pomieszczeń. Salon dojarni (nazwa ang. parlour od elegancji i czystości pomieszczenia jak i mechaniki)  był ładniejszy (wycieczki, pozory “czystości” produkcji) i nowocześniejszy — karuzelowy. Jego zewn. architektura zmyliła: myślałem, że to pokazowy miejscowy ośrodek kultury czy coś 🙂

Refleksja po wizycie, reminiscencja o naszym życiu w kieracie ‘zorganizowanej’ na maksa produkcji dla żydobanksterii, z przerwami na śmiecio-odżywianie, wypróżnianie się, rozmnażanie, sen i masową ‘rekreację’ zaprogramowaną przez te same korporacje. Ruch i gimnastyka — najlepiej w drodze do roboty…

Indywidualne wodopoje przy aleji karmienia. Poza tym są koryta z wodą w systemie wolnozagrodowym, gdzie krowa porusza się swobodnie między zagrodami karmienia, odpoczynku i pobytem na zewnątrz.

Nowonarodzone cielę w czysto utrzymanej aleji nieczystości

W nowszych oborach, nie ma kanałów bocznych. Odchody spycha zgarniak mechaniczny. Obróbka oddziela ciecz od włókien i piasku, a odzysk magazynuje się na  nawóz i gnojowicę. Zgarniak porusza się powoli, nieprzeszkadzając krowom stojącym w alejce.

 Alternatywny układ obory wolnozagrodowej: zagrody odpoczynku po lewej stronie aleji, karmienie bezzagrodowe z koryta po prawej. Układ obory do mego modelu ze wzgl. na stos. małą szerokość obory 7,5 m. Norma wymaga 3 m dłg. legowiska zwróconego do ściany. Krowa by się podnieść klęka na przednie nogi, przesuwa korpus do przodu z nisko wiszącą głową, podnosi zad, po czym prostuje przednie nogi — stąd ekstra miejsce z przodu legowisk i musi wyjść zadem. Bariery między legowiskami, kształty krawężników, i in. geometrię dostosowuje się do wielkości i rodzaju krów na fermie. Komfort zwierząt znacznie wpływa na ich produktywność i zdrowie.

Tor zgarniaka z rusztami (fotka po prawej) lub zakończony kanałem odpływowym, Przenośnik śrubowy pod podłogą? Bramka dla bezpieczeństwa krów.

Porodówka 🙂 jest w osobnym pomieszczeniu. W grudniu, w zwiedzanej fermie, ok. 150 domków z cielętami stało na zewnątrz, ale i klimat mamy łagodny.

Salon dojenia karuzelowego. Krowy wchodzą przez bramkę na wolnoobrotową karuzelę. W tle widać krowy oczekujące na swą kolej. Pracownik po kolei czyści im wymiona ściereczką  (wyrzucana do prania po paru użyciach) i podłącza ssawki do wymion. Jak krowa napaskudzi, pracownik natychmiast zmywa strumieniem wody, a ściek spływa do basenu wewnątrz karuzeli. Ilości odchodów z 1000 krów fenomenalna, wszystkie powierzchnie poziome są załajnione, poza aleją-pastwiskiem i legowiskami.

Dojenie karuzelowe, zdjęcie własne z okolic rolniczych Vancouveru. Młoda pracownica zakłada ssawki na wymiona, po przetarciu ich ściereczką. Kontenery ze ściereczkami czystymi i do prania. Kobieta używała wąż do zmywania nieczystości na ok. co 10-ej krowie – normalka, czy skutek paszy GMO, która uszkadza system pokarmowy mikrobów, zwierząt i ludzi?

Bezobsługowy robot do dojenia nadaje się na fermy 50-70 krów, ale bez wyjścia na pastwisko. Jest kosztowny, skomplikowany (trzeba polegać na obsłudze technicznej producenta). Eliminuje kontakt farmera ze stadem, nieodzowny do monitoringu stanu zwierząt.  Jako opcja odpada w moim modelu.

Wzorowa obora szkoły rolniczej Uniwersytetu Cornell, stan Nowy Jork. Ale pasza z GMO: kukurydza, soja, olej canola… 🙁 

Looking through the freestall barn, where cows can eat, roam and sleep wherever they want.

Aleja środkowa do karmienia (pod świetlikiem patrzącym na płd.). System wolnozagrodowy: krowa je, odpoczywa i wychodzi na zewn. kiedy chce. Dużo światła — sztuczne w jesieni-zimie i w dni pochmurne;; światło zwiększa produkcję mleka do 10%. Naturalna wentylacja wzmocniona wiatrakami. Dźwigary dachowe z drewna klejonego zamiast kratownic, na których zamieszkiwałyby ptaki — roznosiciele chorób i złodzieje paszy. Również dla higieny, piasek zamiast słomy czy trocin do leżakowania.

Szczoty do samodrapania się krów. Wydajność krowy 43 litrów mleka na dobę (3 dojenia)

Obora mleczarska w Szwecji. Karmienie wolnodostępne wzdłuż ściany zewn. Automatyczne podawanie paszy, draparki przy legowiskach. Zielone ściany. Budynek zamknięty, zaizolowany na szwedzkie zimy. Pobyt krów na zewnątrz wymagany normą

Automatyczne podawanie paszy — przykład z innej fermy.

Krowy lubią podłoże piaskowe… wpuszczone do nowej obory, zachowują się jak cielęta na wiosnę na łące 🙂

PV plant on the roof of an agricultural building

Panele fotowoltaiczne na budynkach gospodarskich

Największa konsumpcja energii na fermie — zimą na oświetlenie obory dla zwiększenia produkcji mleka. Ogrzewanie zimą i klimatyzacja/wentylacja latem pobierają mniej więcej tyle samo energii, przy czym produkcja bio-gazu z gnojowicy itd. jest mniej więcej jednakowa cały rok.

Krowy dorosłe nie potrzebują ogrzewanej obory. Natomist ogrzewać należy pomieszczenie cieląt, wodę pitną dla nich, wodę roboczą w dojarni oraz pomieszczenia, w których pracują ludzie: dojarnia, serownia.

Panele  mocowane na stałe, w odróżnieniu od droższych, nastawianych automatycznie na kąt padania promieni, należy więc umocować pod kątem optymalnym na zimę, np. 68.5° dla Vancouveru http://www.solarpaneltilt.com/#fixed

Takie kąty oferują stodoły z dachem łamanym. Panele hybrydowe fotowoltaiczno-konwekcyjne mają największą wydajność:

Na mojej ‘fermie’, stara stodoła otrzyma w renowacji panele na 2 najwyższych płd. połaciach dachu, z których największa jest nachylona ok. 80°, a szczytowa ok. 20°. Przyległe obora, ocielarnia i kotłownia otrzymają panele hybrydowe na płd. połaciach (nachylenie ok. 30°). Inne możliwości, ze spadkiem cen paneli: pływające na powierzchni zbiornika irygacyjnego, na in. budynkach, wiatach i na ścianach pionowych.

Mój model fermy mleczarskiej

Moja ferma ma 80 ha łąk i upraw dopełniających paszę (owies, jęczmień, lucerna…).  Produkuje z ok. 50 krów 1500 L/dobę  wysokiej jakości eko-mleko spożywcze świeże i sery na sprzedaż bez pośredników. Utrzymania alkierzowego nie chcę! To nieludzkie tak traktować krowę — nigdy nie zobaczy łąki, słońca, nieba… Wystarczy, że GMOnsanto traktuje nas jak bydło – 90% żarcia już jest z GMO lub z dodatkami z GMO! Ferma tradycyjna, niezależna energetycznie od mediów rządowo korporacyjnych (elektryczność słoneczna, bio-gaz na opał i paliwo pojazdów rolniczych, własne drewno opałowe, wymienniki ciepła słonecznego i procesowego), usprawniona z budynkami z różnych epok — na wszystkie pory roku i ocielanie się, z wyjściem na pastwiska z trawą bezGMOwą. Krowi komfort priorytetem — dla większej produkcji i jakości mleka oraz ludzkiego traktowania tych wspaniałych zwierząt. Dla farmera, nie masz szczęścia większego niż zadowolone stado.

Silos wieżowy na kiszonkę przyległy do mieszarni pasz. Być może drugi niższy (nie widziałem jeszcze dwu o identycznej wysokości — na zdjęciach na necie ani na fermach pod Vancouverem), oraz parę silosów nowszej generacji, oczywiście niższych. Przenośniki śrubowe z silosów do mieszalni pasz, a stamtąd wzdłuż koryta w nowej oborze.

Mieszalnia  dobudowana do starszej stodoły 3-kondygnacyjnej, zmodernizowanej:

 • Poddasze: akumulatory elektryczne, wymienniki ciepła i podgrzewacze wody (dla paneli hybrydowych),  elektronika/elektryka dla dojarni i oświetlenia, paneli słonecznych (w tym na nowej oborze) i dla systemu ogrzewania i wentylacji. Do oglądania przez zdejmowany dach.
 • 1-sze piętro: serownia, widoczna przez okna i po zdjęciu podłogi poddasza.
 • Parter: dojarnia z wyświetlaczem info o danej krowie, zbiorniki na mleko, pomieszczenia dla cieląt i jałówek (opcja chowu ogrzewanego), kącik weterynaryjny i izolatka dla krów chorych. Widoczny przez bramy, okna i po zdjęciu podłogi 1-go piętra.

Na stodole dach łamany: blacha falista i hybrydowe panele słoneczne (na płd. połaciach) do oświetlania fermy i podgrzewania powietrza/wody.  Szczelna brama garażowa. Główne ogrzewanie — bio-gaz ze ścieków oborowych. Na ciężkie mrozy — kotłownia na drewno. Muzyka poważna w głębokich tonach 🙂 pompowana do całego krowiego obiektu — niegłośno, oczywiście. W dojarkach czujniki monitoringu zdrowia i wydajności krów wg imion każdej z nich — Pantera (w małe łatki), Basunia, Ryczka (porykują z zadowolenia), Koparka (kopie w piasku i piaskiem)… zaczipowanych w ogon 🙂 U mnie krowy traktuje się po ludzku, doji indywidualnie a nie taśmowo  (choć dojarkami mechanicznymi), dając możliwość ciągłej obserwacji stanu zwierząt jak i więzi międzygatunkowej 🙂

Przybudówki boczne do stodoły od strony płd., z panelami słonecznymi na dachach:

 • Kotłownia na bio-gaz ze ścieków oborowych, zapasowy piec na drewno i trociny — toteż dwa kominy. Nadmuch ciepłego powietrza przez system wentylacji. Ujęcie wody podskórnej na pojenie krów oraz mycie mleczarni i dojarni, z uzdatnianiem w razie potrzeby. Wgląd przez zdejmowany dach lub otwartą bramę suwaną i okna. Zewn. zbiornik wody na sezon letni, podniesiony dla ciśnienia do 1-go piętra serowni. Magazynowanie drewna i trocin opałowych pod daszkami przy kotłowni.

Piec na drewno, zewnętrzny, własnej roboty.

Komercyjny zewn. piec na drewno.

 • Ocielarnia. Wgląd przez świetlik w dachu lub przez zdejmowany dach.

Stodoła połączona liniowo  z nowszą, pół-otwartą oborą na złą pogodę i zimowe karmienie:

 • Dorosła krowa emituje na dobę ok. 15 kg pary wodnej, toteż budynek ma świetlik/wywietrznik wzdłuż szczytu dachu.
 • System wolnozagrodowy, z szeroką aleją środkową na odchody, wyścieloną gumą do wygodnego stania krów (taśma z demobilu taśmociągu z pobliskiej żwirowni).
 • Odpoczynek w piaskowych legowiskach pod jedną ścianą.
 • Karmienie, samodrapanie i pojenie wzdłuż ściany przyległej do mieszalni pasz.
 • Zgarniarka odchodów, samoobsługowe drapaczki, wentylacja mechaniczna i rozpryskiwacze mgiełki (na upalne lata), automatyczne okna suwane na zimę,  ślimakowe podajniki paszy przez całą dobę. Oświetlenie całoroczne, wnętrze pomalowane na zielono. Na płd. połaci dachu panele słoneczne hybrydowe, a świetlik/wywietrznik wzdłuż szczytu.
 • Ogrodzony wybieg prowadzi na łąki.

Wymiary zagród http://www.omafra.gov.on.ca/english/livestock/dairy/facts/freestaldim.htm

Cielę urodzone w ciepłym pomieszczeniu nieprzywyka do zimna. Jałówka dojrzewa do wieku 24 mies. i będąc nieodporna na zarazki, nie powinna przebywać z krowami. Decyzję o rozkładzie parteru stodoły z lub bez pomieszczeń cieląt i jałówek podejmę po rozmieszczeniu dojarni, weterynarki i izolatki — opcja: chów zimny w dobudówce do stodoły. Wymagania dla pomieszczeń jałówek i cieląt:

Krowa wydala ok. 25 kg odchodów na dobę — z tego cennego surowca produkcja bio-gazu, gnojówki i nawozu na potrzeby fermy i na sprzedaż. Większość bio-gazu na własne potrzeby fermy zimą, na sprzedaż w lecie. System utylizacji ścieków pod podłogą w obrysie fundamentu obory: osadnik i odzysk piasku, przelew gnojówki do zbiornika pod podłogą, bio-reaktor; ścieki także z dojarni, ocielarni i pomieszczeń cieląt i jałówek. Drugi zbiornik pod podłogą na wodę deszczową z dachów — do spłukiwania odchodów i mycia obory.

Siano na paszę oraz słoma do ocielarni i dla cieląt magazynowane na zewnątrz w belach obwiniętych plastykiem. Stos dodatkowej paszy przykryty plandeką przytrzymaną kamieniami — nie mam opon w skali 1:25 🙂

Bunkrowe silosy betonowe pod wiatą z panelami słonecznymi: (1) na piasek legowiskowy, (2) na obornik słomiany z ocielarni.

Drogowo-kolejowa rampa załadowcza zwierząt na sprzedaż — nadmiar krów z odchowu cieląt i wszystkie byczki. Była stacja dla osadników w regionie.

Wolnostojąca turbina wiatrowa (na wieży po rozebranej lotniskowej boji świetlnej).

Warsztat i wiata na sprzęt.

http://i.cbc.ca/1.3378431.1450903569!/fileImage/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/original_300/canadian-pacific-farming-handbook-1918.jpg Znalezione obrazy dla zapytania canadian pacific poster farm pichttps://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/be/ec/9c/beec9cfaa704698857278961fdf9cbdc.jpghttps://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTtd_NUyKTrtrLt9-Re82hTlsWUjADijXqyADi9fObH1ZqqORX8

 

Stodoły – przybudówki, dobudówki i przeróbki dodają czaru, tak jak nieperfekcyjne wykonanie i niedbała konserwacja

                                            

 

 

 

Dostęp z 2 poziomów gruntu, Szwajcaria

 

.

Mój model stodoły

prebarnMiałem niezgrabny domeczek w skali 1:25 — no niezupelnie, ale przecież można zmniejszyć okna i dodać kondygnacje 🙂 Odziedziczony po sąsiadce, miał 3 dziury dla ptaszków. Po wymianie nadgniłych ścian, został z oryginału dach i przybudówki 🙂 Miał być z tego hotel, ale ujęły mnie  przybudówki…

Zdezelowane domki od sąsiadki: na 1. planie przyszła moja stodoła. Dachy wyłożone kamieniami, przerzedzonymi z czasem

W Am. Płn. nazywa się stodołę wg jej koloru. Miałem nadmiar ładnej farby ciemnoniebieskiej, więc nazwa załatwiona — Blue Barn 🙂 We frontowej ścianie wykroiłem piłą wielki otwór na przesuwne wrota. Otwory okrągłe zalepiłem: wrotami na 1-ej kondygnacji do wciągania siana, a drugi “zabiłem dechami” jak to w stodołach.

Pod dachem przyczepiłem belki na bloczki do wciągania siana i słomy na wyższe kondygnacje stodoły. Z  tyłu stodoły doczepiłem zadaszony wybieg dla koni. Obie przybudówki dostały drzwi, okna, właściwe dla chlewiku i in. pomieszczeń gospodarskich.

Przez wrota stodoły widać wiązki siana. Pod ścianami na zewnątrz poukładane drewo do ogrzewania domu farmera. Wybieg dla koni wysypany trocinami, kupa ich w rogu, obok podręcznego zapasu siana.

Na zewnątrz scenka: farmer w kapeluszu kowbojskim patrzy na nadchodzącą żonę z nowonarodzonym jagnięciem w objęciach. Dwa źrebaki w zagrodzie, nieodłączny pies farmera i 3 szczeniaki — wszyscy zamarli i patrzą na jagnię (czy na żonę, piękną blondynę?). Córka siedzi z boku w ubraniu jeździeckim,  marząc o własnej fermie i mężu tak dobrym jak ojciec.

Tyle zmieściłem na kwadratowej sklejce o boku 60 cm… Montuję modele na podkładach, żeby było łatwo przenosić na plenerze kolejki i magazynować na zimę. Jeśli sklejka niewodoodporna, przyczepiam pod nią kawałki plastykowej wykładziny podłogowej, by nie było kontaktu bezpośrednio z wilgocią.

Wytwórnia serów

Pokazowa serownia. Od prawej: kadź  do oddzielania serwatki od skrzepu, koryto na skrzep do formowania kręgów sera, stół formierski, półki na dojrzewanie kręgów.

     

Mój model serowni

Serownię mam na pięterze zmodernizowanej stodoły na fermie mleczarskiej. Jest to model pedukacyjny; dach zdejmuje się, dająć wgląd na kondygnacje: strych techniczny i grzanie wody m. in. dla serowni, serownia na piętrze, na poziomie gruntu dojarnia i weterynaria.

Moja serownia produkuje ze świeżego mleka prosto od krów: twaróg, ser żółty twardy i sery pleśniowe. Ok. 100 krążków sera żółtego wykonałem z płaskich szklanych krążków, pomalowanych na kolor wosku sera. Kilkanaście bryłek sera — z części od układów elektronicznych. Podobnie z krążkami sera pleśniowego, tylko że mniej :))) Dojrzewa wszystko na półkach wzdłuż ścian, od podłogi po sufit.

W środku pomieszczenia umieściłem stoły do formowania serów, a obok — kadź do ścinania mleka oraz pojemniki na skrzep i serwatkę.

Objętościowo na 1 część uzyskanego sera wypada prawie 10 części serwatki; wykorzystuję ją do produkcji napojów mlecznych na bazie serwatki i jako pasza dla zwierząt. Słynne są też nasze wyroby kosmetyczne i lecznicze z serwatki: środek kosmetyczno-leczniczy na skórę, okłady po-oparzeniowe (na mchu antyseptycznym, uprawianym w Dolinie Nirwany) oraz preparaty odtruwające. Produkcja tych specyfików odchodzi w osobnym budynku, serwatka idzie tam rurociągiem :)))

Rampy załadunkowe bydła – dramat zwierząt gnanych na rzeź lub nowe miejsce hodowli

http://metroworld.com.au/images/property/432/6077.jpg

Bydło  pokonuje różnicę wysokości po schodkach lub po pochylni z listwami poprzeczntmi i/lub małym spadkiem; nachylenie nieprzekracza ok. 15 stopni

GC Laser Stock loading ramp - HO-Scale Detal załadowni kolejowej bydła — opuszczany do wagonu pomost i boczne zagrody. Górne poprzeczki na słupach.

Kuźnia

Dramatem rzemiosła kowala jest to, że pomógł on wykończyć swą profesję. Produkcja masowa maszyn rolniczych (np. przez mennonitów-kowali w Rosji) wyeliminowała indywidualnego kowala. Z kolei rozwój przemysłu maszynowego uśmierciłlokomocję końską, spychając kowala na margines zawodów… zawód niemniej jednak cenny w regionach, gdzie nadal używa się konia i tam, gdzie docenia się kute rękodzieło.

 

 

 

 

 

Kowal podkuwa konia — rysunek Jana Norblina XVIII w.

 

Kowalstwo XVI wiek; na pręcie okiennym wiszą podkowy

Kużnia z XVIII w. w skansenie w Opolu; wystawiono koła, tymczasem poza obręczami stalowymi do kół, kowal zajmował się wytwarzaniem niemal wszystkiego z metalu: podkowy, narzędzia farmerskie, bramy, balustrady, przybory kuchenne, broń….

Kowal w swej kuźni; nosidło do narzędzi, dwa kowadła na odcinkach pni, fantazyjne palenisko, urządzenie na dużej ramie drewnianej. Zawód kowala ceniony był we wszystkich kulturach znających metal. Dziś kowal podkuwa konie i wyrabia przedmioty ozdobne z metalu kutego. Inne role tradycyjnego kowala przejęły maszyny i przemysł masowy.

Kuj żelazo póki gorące… wyrób broni, pomocnik przyspiesza proces kucia, zmniejszając potrzebę grzania metalu. Wiaderko z wodą do hartowania kutego przedmiotu. “Kucie kos”, grafika Artura Grottgera.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/18/9a/03/189a0307a15ae4d68d43b215c7a330d7.jpg

Duży stół paleniska, miejsce pod stołem na pojemnik do zrzucania popiołu

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/25/41/53/254153ee5da4745f27ae155c6e48a85c.jpghttp://www.projects.yrdsb.edu.on.ca/pioneer/images/photos/forge.jpg

https://piotrbein.files.wordpress.com/2014/12/20214-willowbrook252c2bexisting2bside2bdraft2bforge2bin2bhorsestock2bbuidling2band2bmodel2bfor2bsecond2bforge2bin2bthis2bbuilding2bfor2bclasses.jpg

Podłoga i palenisko kowalskie — z cegły. Krawężnik zapobiega spadaniu węgla na podłogę, niektóre cegły usuwalne do usuwania popiołu. Mnóstwo trzymadeł i obcęgów… Kadź z wodą na 1-ym planie. Kowal dobrze zroganizowany — mój bohater do naśladowania 🙂

Tak działa palenisko… Komin przy dnie ma wewn. przewężenie celem zwiększenia ciągu. Miechy (po lewej) pompują powietrze dla zwiększenia temperatury.

Forge

Palenisko to zagłębienie w stole. Ma na swym dnie drugie zagłębienie na żużel, który daje pod węglem pory na przechodzenie powietrza pompowanego z miechów. Zamknięie spręzynowe z dźwigenką pozwala zrzucać popiół bezpośrednio do pojemnika pod stołem.

Firepot

Mój model kuźni

Lubię modele utrwalające pamięć o zawodach tradycyjnych, wypartych przez przemysł. Zgrabny model drewniany (made in China?): domek 2-kondygnacyjny, połączony z zadaszeniem bez ścian. Podkuwanie koni  w “garażu” lub na zewnątrz.

Dorobiłem blaszane szyldy Jan KOWALski na dachu i ścianie oraz podkowy-reklamy. Doczepolem metalowy komin na dachu. Pod zadaszeniem umieściłem kowadło, a obok palenisko. Zmieniłem kowadło z klocka drewnianego na stalowe (nakrętka z doklejonym wierzchem kowadła). W modelu z drugiej ręki były pokraczne narzędzia, wycięte z cienkiej sklejki. Przydałyby się lepsze, także miech.

Wykonałem palenisko ze styropianu: stół szerszy od komina, krawężnik, nawis kamienny,  pod stołem pojemnik na popiół, na stole taca metalowa  wpuszczona w obrys krawężnika. (blaszka po puszce rybnej)… Po malowaniu, przykleję do podłoża, by wiatr niezdmuchnął.

W “garażu” wstawiłem konia. Model stoi na płytce przy Estakadzie Czar, na skraju wioski Prom Wróżka, między dwoma wjazdami pod estakadą do wsi.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/