Rafinerie — do modeli kolejki ogrodowej

Część zbioru o budowie RRRailways… część tematowa ilustracji do modeli przytorowych kolejki ogrodowej

Rafinerie – cylindry w matrycy rur i pomostów

Zdjęcie lotnicze – Rafineria to system zbiorników, wież produkcyjnych i łączących rur, pomp i zaworów. Wielkość rafinerii: od małych z paroma produktami, do ogromnych (większych niż na zdjęciu) z całym asortymentem paliw, smarów, gazów, asfaltu, koksu naftowego…

We współczesnych obiektach ropę dostarcza się rurociągiem, koniec z długaśnymi składami po pareset wagonów-cystern, pomostami rozładunkowymi, stacjami rozrządowymi. Kolej dostarcza tylko ciecze potrzebne do produkcji oraz duże urządzenia, a odbiera produkty, choć objęściowe jak benzyna mogą być odsyłane rurociągiem. Zbiorniki siedzą otoczone wałami dla bezpieczeństwa ewentualnego wylewu zawartości z dodatkiem na duży opad deszczu.

Moje wykonanie

Najbardziej filigranowe części oraz kolanka i połączenia rur — największym wyzwaniem, jeśli nie koszmarem, przypominającym się, gdy w in. modelu trza wykonać jakiś system rur.

Techniki rurowe:

 • kolanka plastykowych wieszaków, średnicę rury dobieram do średnicy pręta wieszaka, np:

 • kolanka słomek do napojów (kupiłem w rupieciarniach kilka pęczków różnej średnicy) — łączę z prostym odcinkim silikonem wpakowanyn do wewnątrz; jako złączka wkładam do wewn. złącza kawałek rurki rozcięty wzdłuż,
 • gotowe układy, wygięcia, rozdzielenia itp. ze szmelcu i przedmiotów codziennego użytku; znalazłem dotąd: plastykową trąbkę, “piętrowy” wieszak plastykowy, elementy grzewcze z kuchenek i pralek,
 • zestawy rurek i złączek do zabawy, budowy półek itp. — mankament: złączki mają większą średn. zewn. niż rura (rzadko jeśli w ogóle spotykane w realce rafinerii, ale kilka ujdzie w jakimś pod-procesie).

Rurę o skokowo zmiennej średnicy (środkowa część fotki) można wziąć z zabawki; mam jedną z serii Star Wars, nawet rączka jest ciekawa i nadaje się na obiekt przemysłowy w moim imperium śmieciowym :)))

 

Nie jest możliwe modelować całość rafinerii. Trzeba iść na kompromis, zależnie od przestrzeni do dyspozycji, budżetu 🙁 oraz zdolności modelarza 🙂 W małych skalach, można nabyć gotowe pomosty, drabinki itp. filigranowe, trudne do własnego wykonania elementy. Wtedy limitem jest przestrzeń, zwykle w piwnicy czy na strychu modelarza i można sobie pozwolić nabyć kilka ładnych elementów. W skali 1:24 wybór mały i drogo, toteż trzeba sobie radzić, co zabiera czas na szukanie części (im mniejszy budżet, tym dłużej) i rozwiązywanie połączeń poszczególnych elementów.

3d nuclear facilities model

3d nuclear industrial model

Jak proste i malutkie są budynki 2-kodygnacyjne w porównaniu z urządzeniami! Dla uwydatnienia urządzeń, budynki w modelu powinny być proste. Układy można zrobić z rupieci w powtarzalnym kształcie. Np. mam 4 świece zapłonowe, mnóstwo buteleczek plastykowych i szklanych z zakrętkami i rurkami — tylko czy silikon utrzyma to w kupie? W każdym razie, liście z ogrodu będą łapać się w model, pająki zamieszkają w dziurach i osnują konstrukcję swą własną siecią. Filigrany muszą więc być odporne na czyszczenie silnym strumieniem wody. Ponadto, rafineria powinna być odporna na snieg i mróz, gdyż demontaż orurowania na zimowe składowanie byłby makabrą… chyba że udałoby się podzielić całość na zdejmowalne moduły.

Nie będzie to model realnej rafinerii, tylko “formisko abstrakcyjne”, przypominające rafinerię kształtami i układem części składowych. “Formisko”, bo chcę mieć w moim imperium złudzenie monstrum, jakim są rafinerie pełnego asortymentu produktów.

Tak jak powierzchnia nie może odpowiadać ogromowi prawdziwej rafinerii, tak i rozmiary obiektów można zmniejszyć (np. wieże i długie budynki) bez utraty wrażenia całości. Daję sobie rok-dwa na skompletowanie części, wykonanie i wkomponowanie:

 • Wyznaczyłem  duże miejsce na rafinerię, przy porcie, z miejscem na przemysł związany: wytwórnia granulek plastykowych (zrobione), planuję mieszalnię asfaltu drogowego…
 • Kompletować jednakowe lub podobne elementy na zbiorniki, wieże, urządzenia — po kilka sztuk (ukończone w 75-90%).
 • Opracować metody wykonania pomostów — patrz poniżej.
 • Opracować sposób na kolanka rur. Na razie stosuję w in. modelach ‘słomki’ plastykowe do napojów, łamane w harmonijce pod dowolnym kątem; nabyłem w sklepach ze starociami paczki po kilkadziesiąt do kilkaset rurek w 3 średnicach. Powinny wystarczyć na wszystkie modele, ale żona  zoczyła, rozejdą się na drinki dla dzieciarni 🙂 więc kupię jeszcze parę paczek; łatwo je łączyć w dłuższe rurki (patent RRRailways: krótki odcinek rozcinam wzdłuż i używam jak łącznik wewnętrzny). Grubsze rurki na razie niemożliwe do kolankowania — będę próbował metody termicznej. Zbieram: (1) rurkowe elementy grzewcze elektryczne w multi-wygibasach, które można powycinać do modelu, (2) plastykowe wieszaki na ubrania itp. przedmioty z pręta o przekroju kołowym, z fabrycznymi wygięciami, (3) przedmioty rozkładane z rurek i złączek 1, 2, 3, i 4 kierunkowych. Mam już 3 zestawy o różnych średnicach, zwykle z pudła darmowego w sklepach z rupieciami.
 • Znaleźć źródło nabycia schodków metalowych ażurowych. Drabinki wykonuję z siatki drucianej. Schody cięższe — z płyty hardiplank (wyglądają jak beton) i z drewna.
 • Jednolita kolorystyka — wszystkie różnokolorowe śmiecie maluję na kolor szary jako podkład i końcowy kolor wież, większości rur (wykonane w 99%). Parę kolorów: zielone zbiorniki kuliste na gazy, czarne i brązowe na bitumin i ropę, pomarańczowe lub czerwone maszyny; zostawiam tylko ładne metalowe powierzchnie, np. bidony aluminiowe, ale ścieram napisy (zrobione).
 • Sklecić budynki (administracja ze sterownią, maszynownie, produkcja niewieżowa).
 • Złożyć w całość.
 • Na planie w ogrodzie, wykonać ogrodzenie, słupy oświetleniowe, bramę wjazdową, bocznicę i drogi. Opcja: terminal petrochemiczny w porcie.

Z montowania wysokich budowli w terenie wiem, że trudno będzie osadzić wysokie wieże krakingowe pionowo. Generalnie, co pada na modelu w skali 1:24, przewróciłoby się i w realce (poprawka na lżejsze elementy w modelach i brak wypełnienia procesowego cieczami itd.). Toteż wstyd b. inżynierowi budwnictwa, jeśli coś się przewróci w jego imperium ogrodowym (za wyjątek można uznać przewracanie przez zwierzęta). Środki zaradcze:

 • rozmiar podstawy przeciw wyróceniu może zwiększyć objęcie całego bloku produkcyjnego kratowym szkieletem, jak np. na tym modelu:

Znalezione obrazy dla zapytania refinery model pic

 • pojedyncze okratowanie budowli o małej podstawie, np. kominów,
 • odciągi normalnie stosowane w antenach, smukłych wieżach o małej podstawie, kominach stalowych,
 • kombinacja obu powyższych,
 • zakotwienie na amen w gruncie np. wbity pręt stalowy, na to rura wieży krakingowej; problem: idealnie wypionować.

Jak zbudować pomost

Doświadczenia nabywam w miarę wykonywania in. modeli. Pomosty istnieją prostokątne, liniowe i kołowe, przeważnie poziome, ale zdarzają się pochylnie  — wszystkie z barierkami dla bezpieczeństwa pracowników. Biegną na ścianach budynków, wokół zbiorników (pochylnia tworzy spiralę), na dachach spadzistych, szczytach wież itd.

Na modelach przeładowni masówki, kapitanatu portu, centrum logistycznego i mostu muzealnego, wypracowałem  techniki wykonania pokładów kratkowych, Od lata 2013, kiedy wykonanie wydawało się niemożliwym, znalazłem przydatne materiały:

 • jako pokład kratka plastykowa do robótek na drutach,
 • pod nią siatka metalowa o oczkach 12 mm i 25 mm (0,3 m i 0,6 m w skali) odgięta do góry tworzy barierkę, której poręcz można pogrubić drewnem, cienką rurką plastykową rozciętą wzdłuż,
 • drabinki spawane z drutu, szer. ok. 5 cm,
 • na pomosty szersze, płaszczyzny spawane z drutu i prętów, np. do grilla.

Podkład pomostu opiera się na konstrukcji wsporczej:

 • cięższej drewnianej lub stalowej jak poniżej,
 • lekkich wspornikach stalowych, rzadziej drewnianych, wpuszczonych w konstrukcję główną (ściana, zbiornik…); tu często stosuję haczyki do przyczepiania firanek do kółek w karniszu– mam asortyment kilku deseni, wybieram wedle potrzeby.

Pomost pompowy cystern w rafinerii. Pod kratkę wystarczy drabinka 5 cm szer., co daje 1.2 m dla obsługi. Rury  poniżej pokładu głównego.

Sketch of Petrol cranes used for class a liquids

Mini-studium form rafinerii

Koliste, filigranowe pomosty oraz kolanka rur —  dla mnie nie do przeskoczenia 🙁 Lepiej jest z pomostami prostokątnymi na szczycie cylindrów, choć ażurowość pomostów i drabinek onieśmiela modelarza.

Widok z rafinerii na fermę zbiorników daje pojęcie o obszarze obiektu. Różne wielkości i kolory zbiorników. Wiązka rur podnosi się ponad drogą.

 

Piękno zbiorników kulistych na gaz – dopełnienie filigranu rafinerii wielką otyłą formą. W tle, proste szkielety stalowe podtrzymują wysmukłe urządzenia.

Transport w całości nielada sztuką

Mój model zbiornika kulistego

Znalazłem w rupieciarni plastykowe brzydactwo: przeźroczysta kula z 2 połówek. Dwa otwory okrągłe na górze (w sam raz wielkości pokrywek na papierowe kubki do kawy), mniejszy na dole. Cztery pokraczne nogi:  kombinacja okrągłych i prostych form, mimika sprężyn. W mig historyjka: rafineria w strefe trzęsień ziemi — nogi mieszczą sterowane komputerem amortyzatory wstrząsów.

Kulę pomalowałem na zielono, nogi na biało, a w nich sprężyny na szaro. Okrągłe formy przykryłem zakrętkami od butelek i kapslami od piwa, tworząc urządzenia amortyzujące i zbiorniczki hydrauliczne.

Na górze przyczepiłem koszyczek metalowy (rupieć), przykryty siateczką jako pokład. Do pokrywek na górnych otworach podłączyłem rury, dokleiłem drobiazgi jako zawory itp. Z siatki drucianej wyciąłem pasek na drabinkę, która pnie się prosto po jednej z nóg, a od “równika” lgnie do kolistej powierzchni zbiornika.

1.1.2015 Po noworocznym spacerze na plaży wkrótce po wschodzie Słońca, znalazłem wyłożone przy krawężniku (w Kanadzie znaczy — weź mnie, za darmo) dwie metalowe oprawy kuliste od lamp sufitowych. Przy średn. 18 cm nieźle prezentują się ci młodsi bracia zbiornika powyżej, pomalowani na identyczny kolor. Na podstawy dorobiłem krótkie odcinki rury PWC średn. 15 cm. Do tego drabinki,  rurki i zawory — fertig!

Mistrzostwo wykonania w prawdziwej skali, a co mówić o modelu! Platformę transportowa ma 20 osi, na każdej para podwójnych opon – nośność co namjmniej 100 t.  Zakłady metalowe w Peterborough w Ontario od zera opanowały technikę precyzyjnego spawania mnóstwa rur do kotła w produkcji prototypu reaktora CANDU, dotąd najbezpieczniejszego na świecie.

Spirale na wieżach zmniejszają wibracje na silnym wietrze i usztywniają szczupły cylinder – rozwiązanie typowe dla kominów przemysłowych, Tęższe wieże mają usztywniające “obejmy”, niby starodawna beczka czy wieża wodna dla lokomotyw. Rozkoszne są po prawej pionowe zbiorniczki z “otwartymi gębami”.

Przemysłowy potulnie gładki szyk — rysunek czy prawdziwe?

Uporządkowany rozgardiasz wszędobylskich rur i sterczących pomostów, wiązki rurorciągów.

Piękno tabunu kolanek mających się ku zbiorniczkom…

Modele rafinerii– przytorowe, technologiczne, architektoniczne

Znalezione obrazy dla zapytania refinery model pic http://www.gsmrm.org/o_scale/OSLayoutStd/LayoutStdPics/Images/11.jpg

Typowe przytorowe rafinerie w mniejszej skali. Koledzy w nano-skalach 🙂 borykają się z ograniczeniami powierzchni, stąd tycie obiekty  skompresowane na maxa, a i tak drogie jak diabli! Trudno to nazwać rafinerią, dla mnie odpada — albo monstrum albo wcale…

 http://www.kiwimill.com/wp-content/uploads/2012/09/refinery-model-2.jpg

Elegancja gołego metalu (farba lub naprawdę). Wysmukłe cylindry i delikatne urządzenia otoczono szkieletami stalowymi. Pojedyncze rury i wiązki podparte na nogach. Model technologiczno-architektoniczny.

http://www.kiwimill.com/wp-content/uploads/2012/09/refinery-model-3.jpg

Najwyższy cylinder (komin?) można wzmocnić odciągami

http://www.kiwimill.com/wp-content/uploads/2012/09/refinery-model-1.jpg

Piękno jednej barwy i tonu dla wszystkich form. Filigrany uproszczono, np. koliste pomosty pozostawiono bez detalu poręczy. Cylindryczne wieża na 1-ym planie po prawej mają ok. pół metra wys. — porównaj z buteleczką kleju, żołtą małą poziomicą i taśmą mierniczą szer. ok. 20 mm). W skali 1:24 miałyby wysokość niepraktyczną w ogrodzie (niestabilność), choć są wykonalne.

3d model refinery unit 6

Rurowe wygibasy biorę z elementów grzewczych AGD; naturalny kolor, nie trza malować, a jak zardzewieją, to będzie ciekawiej…

oil refinery max

Pomysł ekonomizacji kul na zbiorniki: pół-zagrzebane, czyli 2 zbiorniuki z jednej kuli 🙂 Kule są dotad dla mnie najtrudniejsze do zdobycia, obok kolanek do rur. Klosze szklane nie nadają się do ogrodu.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/