Wróciłem z Ukrainy

From: “E.Zinkiewicz”
Date: February 13, 2015 8:16:04 PM PST (CA)
Subject: AUTENTYCZNE!!!!! Wspomnienia polskiego dziennikarza – CD

Wróciłem z Ukrainy.

(13.02.2015)

Byłem tam raptem 4 dni, ale spędziłem je dość intensywnie. Najciekawsze spotkanie miałem w Kijowie, z pewnym znanym ukraińskim socjologiem. Rozmawialiśmy, gdy w Mińsku zapadały decyzje o przyszłości jego kraju. W trakcie pierwszej flaszki, mój zacny Rozmówca, zdążył – sam z siebie! – wylać wiadro pomyj na Rosjan, spróbować uświadomić mi, że “stary Bandera” , to nie ten sam “współczesny Bandera”, którego czci Ukraina, podziękować mi jako Polakowi “za wszystko”.
Ciekawiej zrobiło się podczas drugiej flaszki, gdy usłyszałem krótki wywód o tym, dlaczego rządowi ukraińskiemu na rękę jest wojna z Rosją. Przedstawiam ten wywód w wersji opisowej:
“Celem aktywności politycznej jest zdobycie władzy. Władza ma służyć realizacji obranych celów. Ostatnie ćwierćwiecze udowadnia, że celem ukraińskich elit jest zbijanie majątków własnych. Wojna z Rosją jest idealną sytuacją. Ekonomicznie – rządu nie stać na prowadzenie wojny, ani na odbudowę tego co zniszczone. Politycznie – nie stać na ustępstwa wobec Rosji, bo radykalne siły (które zresztą sami stworzyli) zmuszą ich do emigracji jak Janukowycza. Społecznie – nie dadzą rady z wprowadzeniem reform, w tym gospodarczych, bo naród oczekuje lepszego życia, a nie zaciskania pasa. NIE ULEGA WĄTPLIWOŚCI, ŻE CZEKA NAS TRZECI MAJDAN. Pytanie: kiedy do niego dojdzie? Im później, tym więcej czasu na sprawowanie władzy, czyli nabijanie własnej kabzy. Wojna więc, paradoksalnie, trzyma obecne elity przy władzy. Logiczne więc jest, że jest im ona na rękę. A fakt, że interesy elit nie pokrywają się z interesami narodu nie ma znaczenia. Kiedy niby się pokrywały?”.
I trudno mi nie zgodzić się z moim Szanownym Rozmówcą (łączę pozdrowienia!)…

CD

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/