Polin od miesięcy wspiera Ukrainę wojskowo

From: “E.Zinkiewicz”

Date: February 25, 2015 9:28:49 PM PST (CA)
Subject: Polscy żołnierze na Ukrainie Polska realizuje tego typu zadania już od wielu miesięcy – ujawnił w Superstacji generał Bogusław Pacek

Polscy żołnierze już szkolą Ukraińskich oficerów
2015.02.25, 20:20

Polska realizuje tego typu zadania już od wielu miesięcy – ujawnił w Superstacji generał Bogusław Pacek, zapytany czy nasz kraj pójdzie w ślady Wielkiej Brytanii. Doradca ministra obrony mówił w “Raporcie”, że Ukraińska armia potrzebuje teraz dobrze wyszkolonych oficerów, a Polska w tym szkoleniu pomaga.

http://www.superstacja.tv/Wiadomosc,6698/Polscy_Zolnierze_Juz_Szkola_Ukrainskich_Oficerow,1431431/KRAJ,214899/index.html

Po tych “szkoleniach” do Polski już tego roku! Przyleciały trzy samoloty transportowe z trumnami polskich nauczycieli…

………….
From: “E.Zinkiewicz”
Date: February 25, 2015 9:47:08 PM PST (CA)
Subject: Szef MON zaznaczył, że Polska od miesięcy wspiera Ukrainę

“Nasz najważniejszy sojusznik, USA, jest wielokrotnie silniejszy od Rosji”
25.02.2015
http://www.tvn24.pl/szef-mon-tomasz-siemoniak-o-wysylaniu-polskich-zolnierzy-na-ukraine,518862,s.html

Szef MON zaznaczył, że Polska od miesięcy wspiera Ukrainę
– Słusznie Ukraina zwróciła się do NATO, żeby wspomóc szkolenie ich oficerów – ocenił w „Kropce nad i” w TVN24 szef MON Tomasz Siemoniak. W szkoleniach ukraińskiego wojska mają wziąć udział także polscy żołnierze.
– Od miesięcy wspieramy Ukrainę, prowadzimy program natowski na rzecz wojskowych uczelni ukraińskich – zaznaczył wicepremier Tomasz Siemoniak. Dodał, że “decyzja w sprawie wysłania polskich żołnierzy do szkolenia ukraińskich instruktorów ma zapaść w marcu”.

– Jest to przedsięwzięcie pod auspicjami NATO. (..) Chcemy, żeby w ośrodku szkolenia – jednym pod Lwowem, drugim pod Kijowem – nasi żołnierze szkolili ukraińskich podoficerów – tłumaczył.

Podkreślił jednak, że “praca nad szczegółami trwa”. – To przyszło do nas z Brukseli – doprecyzował.

“Wielka Brytania dołącza do państw, które chcą aktywnie wspierać Ukrainę”
Siemoniak ocenił także, że decyzja Wielkiej Brytanii o tym, by rozmieścić w marcu na Ukrainie personel wojskowy, to “mocny głos”.

– Cieszymy się, że Wielka Brytania dołącza do państw, które chcą aktywnie wspierać Ukrainę. (…) Widać, że separatyści, jawnie wspierani przez rosyjską armię, mają przewagę tam, gdzie chcą ją mieć – stwierdził.

Dodał, że “jak wyliczono, porozumienie z Mińska zostało już 800 razy naruszone”. Dane te podał w środę szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

– Mariupol to czerwona linia zakreślona przez Zachód. Atak na miasto byłby ostatecznym załamaniem porozumienia z Mińska – stwierdził Siemoniak.

“USA muszą wrócić do stołu rozmów”
Szef MON zauważył jednak, że “nie ma analogii do 1939 roku”. – W tym roku będzie ćwiczyło w naszym kraju 10 tysięcy żołnierzy NATO, rozmawiamy z Amerykanami o bazach ich sprzętu w Polsce, utworzyliśmy szpicę, czyli siły szybkiego reagowania, korpus NATO w Szczecinie liczy 19 państw, powstaną minidowództwa natowskie – wymieniał.

I dodał: – Nasz najważniejszy sojusznik – Stany Zjednoczone – są wielokrotnie silniejsze od Rosji, pod każdym względem.

Siemoniak ocenił też, że “kluczową kwestią w sprawie konfliktu na Ukrainie jest powrót USA do stołu rozmów”. – Widać, że format normandzko-miński ma swoje defekty – mówił.

“Niepotrzebne ekscesy”
Wicepremier zapytany o słowa kandydata PSL na prezydenta, Adama Jarubasa, który uznał, że Polska nie powinna angażować się w konflikt między Rosją a Ukrainą, odparł, iż “te wypowiedzi należy zakwalifikować do dziwactw tej kampanii”.

– Myślę, że to próba zaistnienia. Odebrałem to jako uderzenie w PSL. Jeśli Jarubas mówi o tym, że pozycja Polski w świecie się pogorszyła przez ostatnie lata, a wicepremier Pawlak i wicepremier Piechociński wiele zrobili, aby poprawić gospodarczą pozycję Polski w świecie, to jak ktoś z PSL może podważać to, co robili liderzy tej partii? – zastanawiał się.

– Wypowiedzi kandydata na prezydenta, który podważa politykę zagraniczną prowadzoną przez własny rząd są niepotrzebnym ekscesem. Mam nadzieję, że chwilowym – podkreślił szef MON.

Autor: eos//rzw/kwoj / Źródło: tvn24

http://www.tvn24.pl/szef-mon-tomasz-siemoniak-o-wysylaniu-polskich-zolnierzy-na-ukraine,518862,s.html

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/