W Rosji zastrzelono Niemcowa — jaką rolę odgrywał?

From: “E.Zinkiewicz”
Date: February 28, 2015 8:38:28 PM PST (CA)
Subject: W Rosji zastrzelono Borisa Niemcowa. Warto więc przypomnieć, jaką rolę odgrywał on w najnowszej historii Rosji.

Racjonalista.pl
W Rosji zastrzelono Borisa Niemcowa. W mediach przewija się jedynie hasłowa jego sylwetka. Piotr Skura pisze:
“Warto więc przypomnieć, jaką rolę odgrywał on w najnowszej historii Rosji.
To były wicepremier, deputowany do Dumy i minister ds. ropy, razem z Jegorem Gajdarem i Anatolem Czubajsem przeprowadzili w Rosji transformację gospodarczą w tak brutalnie neoliberalnej formie, że Balcerowicz ze swoją terapią szokową był przy nich współczującym socjalistą.
Trzyetapowa prywatyzacja zakończyła się tym, że 50 proc. gospodarki Rosji znalazło się w rękach 7 oligarchów powiązanych z całą trójką oraz otoczeniem Jelcyna. Dość przypomnieć, że tylko Jukos, największą wówczas firmę naftową na świecie, sprzedano Chodorkowskiemu za 1 proc. wartości. Skala złodziejstwa kwitnącego pod tolerancyjnym okiem Gajdara, Niemcowa i Czubajsa doprowadziła Rosję w 1998 roku do bankructwa. “Kryzys przybrał ogromne rozmiary. Statystyki pokazują, że załamanie gospodarcze było poważniejsze niż w Stanach Zjednoczonych podczas wielkiego krachu lat trzydziestych. Anatolija Czubajsa i jego ekipę prywatyzacyjną oskarżono o zaaplikowanie gospodarce zbyt potężnego szoku i niedostatecznej terapii” – napisał Claes Ericson w wydanej niedawno w Polsce książce “Oligarchowie. Pieniądze i władza w kapitalistycznej Rosji”.
Towary drożały w Rosji tak szybko, że zwykli obywatele w wymianie gospodarczej przestali używać pieniędzy przerzucając się na barter. Miliony Rosjan wpędzono w afrykańską biedą, zniszczono rodzącą się klasę średnią.
Ale Gajdara, Czubajsa i Niemcowa bieda nie dopadła. Wszyscy żyli dostatnie (Gajdar do śmierci w 2009 r.). Czubajs stał się miliarderem dzięki późniejszej pracy dla oligarchów, którym sprywatyzował niemal cały majątek kraju. Podobnie zresztą jak Niemcow, choć wielkość jego majątku pozostała nieznana.”
Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Boris_Niemcow

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/