Beijing – Moscow axis / Moskwa + Pekin = “oś Niedźwiedzia i Smoka”

China FM: Beijing, Moscow will support each other for peace

///////////////////////

From: “E.Zinkiewicz”
Date: March 8, 2015 9:36:06 AM PDT (CA)

Subject: Chang: Moskwa i Pekin blisko stworzenia “osi Niedźwiedzia i Smoka”

W trudnej sytuacji gospodarczej Chiny wyciągają pomocną dłoń do Rosji, ułatwiając rosyjskim bankom dostęp na swoje finansowe rynki. W odpowiedzi na to Federacja Rosyjska gotowa jest przekazać Chinom jeszcze większy dostęp do złóż gazu. Taka współpraca świadczy o jednoczeniu się obu gospodarek, uważa analityk Gordon Chang.
W tej chwili Chiny mają wyjątkową możliwość pomocy Rosji, która znalazła się w trudnej sytuacji gospodarczej. Jeśli Kreml pozwoli chińskim kompaniom kupować większość akcji w rosyjskiej energetyce, to „do osi Smoka i Niedźwiedzia” jest już blisko, przekonany jest komentator World Affairs Gordon Chang.

Wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz dał do zrozumienia, że Moskwa gotowa jest pozwolić chińskim akcjonariuszom na skupowanie ponad 50 % akcji rosyjskich złóż gazowych. Zauważył, że o ile wcześniej istniała w tym zakresie „psychologiczna bariera, to teraz Rosja zainteresowana jest maksimum inwestycji”, pisze komentator.

Właśnie dlatego, jak uważa autor, chińska kompania państwowa kupiła od Rosji duże ilości ropy naftowej i gazu, a także Chiny zaproponowały porozumienie o swapie walutowym, które pozwoliło Federacji Rosyjskiej uzyskać płynność.

“Możliwe, że Pekin będzie pomagać Moskwie poprzez SOW i BRICS. Wszystko wskazuje też na jednoczenie się gospodarek tych dwóch państw” – pisze Chang. Autor zauważa, że integracja gospodarki szczególnie zauważalna jest w sektorze naftowym.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com//polityka/20150308/93875.html#ixzz3ToRnrzaM

ps.  nie tylko gospodarek, militarnie też……

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/