Chiny witają decyzję Rosji wejść do AIIB

Minister finansów ChRL: Chiny witają decyzję Rosji ws. wejścia do AIIB
12:52 28.03.2015

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych został założony w 2014 roku.
Organizacja jest traktowana jako potencjalny rywal bazującego w USA Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. O chęci dołączenia do AIIB poinformowały czołowe europejskie kraje.

Przewodniczący Chin Xi Jinping popiera decyzję Rosji w sprawie dołączenia do tworzonego przez Chiny Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (Asian Infrastructure Investment Bank, AIIB) — oznajmił minister finansów Chin Lou Jiwei.
Wcześniej w sobotę wicepremier Rosji Igor Szuwałow, zabierając głos na otwarciu Azjatyckiego Forum Gospodarczego, poinformował o decyzji Rosji, aby uczestniczyć w kapitale AIIB.

„Przewodniczący Chin powitał decyzję Rosji w sprawie dołączenia do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. W imieniu profilowego resortu ze strony chińskiej także wyrażam szczerą wdzięczność prezydentowi Putinowi za udzielone przez Rosję wsparcie dla AIIB” — oznajmił minister finansów Chin podczas rosyjsko-chińskiego dialogu biznesowego w ramach forum gospodarczego w Boao.

AIIB został założony w 2014 roku z inicjatywy Chin. Celem banku jest finansowanie projektów infrastrukturalnych w regionie Azji i Pacyfiku. Kapitał statutowy banku wynosi 100 mld dolarów. Do porozumienia w sprawie założenia banku dołączyło 27 krajów, z których około 20 to kraje regionu Azji i Pacyfiku. O swoim dążeniu do dołączenia do tej struktury w ciągu ostatnich dwóch tygodni poinformował szereg czołowych europejskich gospodarek, w tym Wielka Brytania, Francja, Włochy, Szwajcaria i Luksemburg.

http://pl.sputniknews.com/swiat/20150328/180951.html

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/