70 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła Gdańsk

70 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła Gdańsk

30 marca 1945 roku Gdańsk został ostatecznie zajęty przez Armię Czerwoną. Szlak żołnierzy odcisnął się na mieście gwałtami i grabieżami. “Wyzwoliciele” nieśli wolność od Niemców, ale też własny, brutalny porządek.

Nie było dyskusji. Sowieci nie odróżniali Polek od Niemek. Padały tylko słowa „Kobieto, chodź”. Kto okazał się nieposłuszny, został zastrzelony. Ja byłam zbyt mała – miałam osiem lat. Moje dwie siostry nie miały tyle szczęścia. To była dzicz. Tańczyli do dzwoniącego budzika, wyrywali krany i wbijali w inne miejsce, licząc, że tam też woda poleci – mówi Wirtualnej Polsce 78-letnia Zofia Kuszyńska, naoczny świadek tamtych wydarzeń.

Szacuje się, że podobny los spotkał 40 proc. wszystkich kobiet. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób, które dożyły końca wojny. Wielu ocalałych gdańszczan zostało później wywiezionych na Syberię. Ich liczba do dzisiaj nie jest znana. W ciągu pierwszych trzech dni po zajęciu miasta przez Rosjan pogrzebano sześć tysięcy ciał.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019379,title,70-lat-temu-Armia-Czerwona-wyzwolila-Gdansk,wid,17400087,wiadomosc.html

Potworność za potworność. Gwałty na Niemkach podczas II wojny światowej

Wyniki badań opublikowane w tym roku w książce niemieckiej historyczki Miriam Gebhardt wskazują, że żołnierze USA zgwałcili około 190 tys. kobiet. Może to i stosunkowo niewiele przy “rekordowej” liczbie 2 mln zhańbionych przez Sowietów, ale sama ta informacja pokazuje, że zbudowany przez amerykańską wojenną propagandę wizerunek sympatycznego Jankesa, nie zawsze pokrywał się z rzeczywistością. Skalę gwałtów udało się poznać dzięki raportom sporządzonym przez duchownych. Określają one również wiek ofiar. Najstarsza miała 69, a najmłodsza 7 lat. Tego wszystkiego nie obejrzymy, ani “Szeregowcu Ryanie”, ani w “Kompanii braci” – pisze Robert Jurszo w artykule dla WP

http://historia.wp.pl/title,Potwornosc-za-potwornosc-Gwalty-na-Niemkach-podczas-II-wojny-swiatowej,wid,17407333,wiadomosc.html

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/