Polscy studenci wyrzuceni ze spotkania z ukraińskim konsulem na UMCS

Opublikowano: 18 maj 2015
W Lublinie 18 maja 2015 r. o godzinie 15.00 w Auli wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej miało miejsce spotkanie ukraińskich studentów z konsulem Wasylem Pawlukiem. Obecni byli również przedstawiciele władz uczelni – włącznie z rektorem prof. dr. hab. Stanisławem Michałowskim.

Na spotkaniu pojawili się także młodzi narodowcy z Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego. Polscy studenci chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec osoby konsula, jak i gloryfikacji na Ukrainie formacji OUN-UPA.

Na początku spotkania wszystkich przywitał rektor Michałowski, który wyraził radość, iż przybyło tak wielu studentów z zagranicy, w szczególności z Ukrainy. Wspomniał też, że nie wszyscy studenci z Ukrainy mogą studiować u nas „za darmo”. Wśród tych, który jedynie ci z „Kartą Polaka”. Po czym oddał głos konsulowi Pawlukowi.

Wtedy grupa narodowców na końcu auli spokojnie rozwiesiła baner „Mordercom hańba, a nie chwała”, który bezpośrednio nawiązywał do gloryfikacji przez państwo ukraińskie formacji UPA, uznanej w Polsce za zbrodniczą.  Wywołało to wściekłą reakcję rektora, który wręcz wbiegł na samą górę auli i zaczął się szarpać z młodymi narodowcami usiłując wyrwać baner z ich rąk. Rektor krzyczał do narodowców „to jest właśnie hańba”.

Do działania przystąpili także pracownicy uczelni, którzy próbowali legitymować protestujących i grozili kilku z nich, że jeśli są studentami UMCS-u, to zostaną wobec nich wyciągnięte surowe konsekwencję, a ponadto, jak twierdziła jedna z pracownic, „wszystko zostało nagrane” i „nie ujdzie wam to na sucho”.

Po krótkiej szarpaninie narodowcy zostali zmuszeni do opuszczenia auli przez mocno przerażonych zaistniałą sytuacją pracowników UMCS-u. Na koniec konsul Pawluk powiedział do wychodzących narodowców iż: „zaprasza ich na rozmowę do konsulatu”.

Zastanawiające jest, czy słowa rektora to oficjalne stanowisko UMCS-u także w sprawie prawdy historycznej i wobec tego co stało się na polskich Kresach Wschodnich. Czy dziś grupa narodowców domagająca się prawdy o Wołyniu i protestująca przeciwko konsulowi, który jawnie deklaruje się jako zwolennik Bandery to, czytując słowa Rektora: „to jest właśnie hańba”? Idźmy dalej, hańba dla kogo? Dla uczelni?

Kontrowersje budzi osoba samego konsula, kim jest Wasyl Pawluk i dlaczego tak głośno przeciwko jego nominacji protestują narodowcy wraz ze środowiskami kresowymi?

Konsul z wykształcenia jest ślusarzem, pracował jako aktor lalkowy i dyrektor kina. Przez ostatnie lata był zastępcą przewodniczącego neobanderowskiej „Swobody” i sekretarzem Rady Miasta Lwów. Uważa się że jest on odpowiedzialny za blokowanie zwrotu rzymskim katolikom kościołów św. Marii Magdaleny i Matki Bożej Gromnicznej oraz blokowania faktycznego oddania w polskie ręce Domu Polskiego we Lwowie.

W swoich wypowiedziach gloryfikuje bojowników „Ukraińskiej Powstańczej Armii”. W 2009 roku domagał się oficjalnej noty protestacyjnej ze strony władz Ukrainy wobec Polski w sprawie rozebrania nielegalnie postawionego pomnika UPA na Chryszczatej w Bieszczadach. W odpowiedzi jego Frakcja Wszechukraińskiego Zjednoczenia „Swoboda” w Radzie Miejskiej Lwowa wystąpiła z odezwą przeciwko „zniszczeniu pomnika ukraińskich powstańców, którzy w 1947 roku prowadzili działania bojowe na etnicznie ukraińskich ziemiach, które obecnie wchodzą w skład Polski”.

Pawluk protestował przeciwko uchwale polskiego Sejmu upamiętniającej polskie ofiary zbrodni wołyńskiej. Protestował przeciwko uznaniu  ​OUN-UPA, Dywizji SS „Galicja” ukraińskiej i niemieckiej Policji za organizacje przestępcze, które popełniły zbrodnie ludobójstwa na narodzie polskim. Konsul relatywizuje ukraińską historię, jest ważnym głosem w antypolskiej narracji. Nazywany bywa niekiedy „Polakożercą”.

Czy według Rektora protest młodych narodowców wobec takiego człowieka jest „hańbą”?

Źr.: wMeritum.pl
Fot.: Pawelrm/commons.wikimedia.org

http://wmeritum.pl/polscy-studenci-wyrzuceni-ze-spotkania-z-ukrainskim-konsulem-umcs/

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/