[dyskusja] Anomalia wegetacyjna? Jagody już dojrzałe w Vancouver!

PB: truskawki na pocz. czerwca to 2 tyg. wczesnie w Polsce?
tu zaczely dojrzewac w br. w 1-ym tyg. maja, tzn. 5 tygodni przed czasem!
nie mamy zadnych wczesnych odmian, stare krzaczki przesadzane od lat, wiec surpryza jest tym wieksza

Dr Jaśkowski:  Nie, jak jest ciepło to truskawki dojrzewają. pamiętam jeszcze  harcerskie wyprawy na początku czerwca na pachtę. czyli wykradanie truskawek z cudzych pól.
Powstały tzw wczesne odmiany, szczególnie od dawna przy drogach wyjazdowych z Gdańska siedzieli handlarze ze środkowej Polski i handlowali.
jedna jaskólka… podobnie jedna truskawka.
Gorzej, sprzedawane obecnie w Polsce pomidory są GMO, nasiona kiełkują w środku. Już mi takie pomidory przynosili.

PB: Ano niestety, obrzezani na mózgach, zjudaizowani Polacy zaczynają zachowywać się jak zombie. Jak żaby gotowi do ugotowania w kotle nad podkręcanym płomieniem… Poklikałem zdjęcia chemośladów nad Włocławkiem = niebo zasmarkane dokładnie jak tu!

Stanisław Litwiński: Witam Panie Piotrze! Co do złych rzeczy jakie dzieją się w okolicach gdzie mieszkam – Włocławek – to co kilka dni duże opryski na nieboskłonie.
Znajdzie Pan ich zdjęcia w katalogu Chemtrails na moim ftp http://ftp-bc.thecompany.pl/
Najdziwniejsze że gdy rozmawia się z ludźmi na ten temat, nie są oni zainteresowani tym że nagle “smuga” kondensacyjna rozchodzi się po całym nieboskłonie . . .  .
Pozdrawiam – Stanisław Litwiński – Polska

PB: nie pierwszy raz mamy swietne warunki wzrostu w ogrodzie (minus susza, ale u nas to nie gra roli, bo mamy zraszacze), ktore zwykle przyspieszaly wegetacje o co najwyzej  pare tygodni

a tu KILIKA tygodni wczesniej = truskawki dokladnie 5 tygodni wczesniej niz zwykle!

z Fuku nie tak — Europa wg pomiarow podobno dostala juz wiecej kumulacyjnie = odleglosc nie gra roli, bo mamy do czynienia z cyrkulacja atmosferyczna na roznych wysokosciach

moze jakies swinstwo w chemosladach? jednak truskawki zareagowalyby zwyzka znieksztalcen, a tego nie widac = za wyjatkiem najwczesniejszych tu i tam zdegenerowanych truskawek (wskutek przymrozkow wiosennych?) wszystkie sa teraz w porzadku

wczesne jagody dla mnie zarloka to szczescie, ale jednoczesnie ten niepokoj, ze cos nie tak…

Andrzej Szubert: Piotr – jeśli przychodzi wcześnie wiosna i panują optymalne warunki (ciepło, wilgoć) to wszystko może szybciej dojrzewać.
O ile szybciej – nie wiem. Ale przy optymalnych warunkach nawet o parę tygodni. Nie wykluczone, że swoje robi też Fukuszima. Bożena powiedziała tak właśnie – macie bliżej do niej. Chemtreils pewnie też ma jakiś wpływ – “nawozi” glebę od góry. To co dla nas jest trujące, dla roślin niekoniecznie. One nie wdychają tych świństw.

PB: Nie wyrazilem się klarownie. Nie chodzi o pogode, ktora byla podobna w ubr. a nie towarzyszylo jej wczesne dojrzewanie jagod. Poprawiam tekst, dzięki!

Dr Jerzy Jaśkowski: na razie nie jest to żadna anomalia. mniej wiecej co 4-5 lat spotykamy się z takimi ciepłymi końcami maja  i początkami czerwca.

………………………………

Co się dzieje? Już drugi dzień 30 st. C, jak w wyjątkowe lato! Ostatnie parę miesięcy pobiło tu wieloletnie rekordy suszy. Deszczu, normalnego tu zjawiska, zwanego słoneczko w płynie (ang. liquid sunshine) jak na lekarstwo. Nic w tym szczególnego — podobna pogoda panowała w ubr. i w paru poprzednich latach, ale nigdy jeszcze nie zauważyliśmy dziwactwa natury: jagody dojrzewają parę do kilku (!) tyg. wcześniej niż zwykle!

Czyżby anomalię z dojrzewaniem wprowadził HAARP (ciągle smarki chemośladów nad Vancouverem).

Albo jakaś synergia pogody (sztucznie wywołanej czy nie) z podwyższonym promieniowaniem izotopów przybyłych z Fuku, poskutkowała wczesnym dojrzewaniem jagód? Vancouverem) ze skutkiem odchyłki pogody od normalki i przyspieszonego dojrzewania?

A może natura przewidując b. zimne lato, przyspieszyła proces dojrzewania nw. owoców (ale nie jabłek, śliwek ani gruszek)?

Romek Kafel donosi o nienormalnej pogodzie w Teksasie i jej odwrotnym, skracającym skutku na okres wegetacyjny. Zwykle zaczynał ogródek w lutym. Teraz zbierałby plony (ogórki, pomidory, papryka….) przed nadejściem patelni upałów. Zaś w br. od lutego mają chłód i mokro, a teraz za późno siać i sadzić, bo gorączka wszystko spali.

W Kalifornii jak wiadomo katastrofalne susze.

Sąsiadka wróciła z podróży do ojczystej Danii, mówi że było za zimno i mokro jak na tę porę roku.

Czy ktoś bliski natury w Polsce i Europie zaobserwował jakieś anomalie wegetacyjne i jakie?

Piotr Bein

Vancouver, Kanada

fotki: Iwona i Kasia

IMG_0880 Pierwsze dojrzałe truskawki zrywaliśmy w ogrodzie już ok. 8. maja br. Normalnie dojrzewają od ok.połowy czerwca!

IMG_0870Parę tyg. potem pokazały się poziomki…

IMG_0881… a parę dni temu maliny (normalnie najwcześniej od ok. połowy czerwca)

IMG_2293oraz borówka kanadyjska (stosunkowo duże krzewy), która normalnie dojrzewa w ogrodzie najwcześniej pod koniec czerwca – początek lipca!

IMG_2302Czarna porzeczka już dojrzewa od paru dni, a normalnie od lipca.

IMG_2284

Figi w tym roku jak byki! Pod koniec maja miały już do 4 cm średnocy, a zwykle nie zdołają dojrzeć do końca jesieni! Wyjątkowo upalne lato ubr. pozwoliło im dojrzeć po raz pierwszy w naszym ogrodzie.

IMG_2297Ten agrest zwykle dojrzewa dopiero na początku lipca.

IMG_2305Żółta porzeczka, zawsze wcześniejsza od czerwonej, w br. też się pospieszyła, jak inne jagody.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/