[pl, en] Chechens fighting in Ukraine – on both sides, ISIS germ for E. Europe / Czeczeni walczą na Ukrainie po obu stronach — zalążek ISIS na Wsch. Europę

‘We like partisan warfare.’ Chechens fighting in Ukraine – on both sides
http://www.theguardian.com/world/2015/jul/24/chechens-fighting-in-ukraine-on-both-sides

Brytyjski “The Guardian” rozmawia z Czeczeńcami, walczącymi po obu stronach w Donbasie. Pro-kijowski Czeczceniec Muslim Czeberlojewski (naczelnik batalionu Szejcha Mansura, batalionu oficjalnie wchodzącego w skład ukraińskiego wojska) opowiada, że dwa razy nielegalnie przekraczał piechotą polsko-ukraińską granice, żeby dostać się do Danii, gdzie miał spotkanie z innymi bojownikami. Muslim nie ukrywa, że był członkiem bandy terrorystycznej, uczestniczącej w ataku na “Nord-Ost” w Moskwie i szkole w Besłanie, i że chce spowodować napływ ekstremistów islamskich z Syrii do Ukrainy, aby walczyć z Rosją..

Poniżej przytaczam jego wypowiedź w wersji oryginalnej oraz link do całości:

“He says he left the Chechen mountains in 2007 and came to Ukraine, where he has been in hiding ever since. When he went to meet Munayev last summer to discuss fighting for Ukraine, he crossed the border between Ukraine and Poland illegally, on foot, and then was driven “by our Chechen brothers” to Denmark, he said. He returned the same way, spending two days traversing the Carpathian mountains by foot to avoid border guards”.

http://www.theguardian.com/world/2015/jul/24/chechens-fighting-in-ukraine-on-both-sides

Obecnie służby bezpieczeństwa prowadzą w Polsce monitorowanie środowisk tzw. uchodźców oraz jedna z prokuratur prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowania komórki wsparcia logistycznego dla terrorystów na terenie Polski, wśród osób pochodzenia czeczeńskiego.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/