Wskazówki na wypadek ataku terrorystycznego…

http://pl.sputniknews.com/swiat/20151117/1438109/zamach-terrorysci-zachowanie.html

Świat 10:18 17.11.2015 (zaktualizowano 16:07 17.11.2015) 

Seria zamachów w Paryżu pokazała, jak bardzo każdy z nas jest zagrożony, pisze rosyjska gazeta „Moskiewski Komsomolec”. Jak postępować w przypadku ataku terrorystycznego, strzelaniny, napaści, zranienia – w wywiadzie opowiedział o tym żołnierz rosyjskiego elitarnego oddziału „Alpha”.

Rosyjska gazeta „Moskiewski Komsomolec” opublikowała wywiad z pułkownikiem jednostki „Alfa” pododdziału „A” Centrum Oddziałów Specjalnych FSB Rosji Witalijem Demidkinem, który uczestniczył w szturmie w celu odbicia zakładników w teatrze na Dubrowce na „Nord — Ost” i Biesłanie.

Jeśli pozostają wolne korytarze, pomieszczenia gospodarcze…

– Czasami bywa, że jest niewystarczająca liczba terrorystów, oni idą w głąb sali koncertowej, a wejście jest wciąż wolne, w tym przypadku można po cichutku uciec, — mówi Witalij Demidkin. — Albo, na przykład, terroryści weszli do szkoły, chodzą po klasach, przed tobą okno, możesz zejść w dół, ukryć się w piwnicy, a stamtąd próbować uciec. Można również zamknąć się, zabarykadować się w jakimś pomieszczeniu lub w szatni.Jeżeli znajdziesz się w epicentrum…

— Jeśli od razu nie można opuścić pomieszczenia, jesteś w samym środku, a obok Ciebie są terroryści, trzeba wypełniać wszystkie rozkazy, które wydają. Gdzieś przejść, położyć ręce za głowę lub usiąść czy położyć się, jak to było w teatrze „Bataklan”, — powiedział pułkownik.

— W żadnym wypadku nie można: wstawać, biec, robić żadnych gwałtownych ruchów, ponieważ jest to odbierane jako agresja, — ostrzega komandos.

Monitoring: plusy i minusy

– Należy pamiętać, że zajęte pomieszczenie może być monitorowane, czyli jest kilka kamer, do których mogą podłączyć się służby specjalne. Trzeba pokazać, że jesteś zakładnikiem, a nie wspólnikiem terrorystów. Oto przykład. W marcu 1991 roku na „Domodiedowo” został zajęty „Jak-42”. Terroryści wypuścili jednego z pasażerów, żeby przekazał władzom ich żądania. On powiedział: „Terrorysta jest w drugiej kabinie, a w pierwszej jest jeszcze kilka wspólników”. Nasza grupa musiała szturmować ten samolot. Potem okazało się, że był tylko jeden terrorysta, a dwóch podejrzanych w pierwszej kabinie to zwykli pasażerowie. Ale oni zachowywali się w taki sposób, że odebrano ich za wspólników terrorystów.— Nie można wyróżniać się wśród zakładników. Trzeba wtopić się z tłum, — mówi Demidkin.

Wydostałeś się — nie biegnij

– Jeśli udało Ci się w jakiś sposób wydostać z zajętego budynku, nie biegnij. Ludzie, którzy stoją w kordonie, mogą być niewystarczająco profesjonalni. Mogą to być zwykli żołnierze wojsk wewnętrznych. Dla nich wszyscy, którzy uciekają z zajętego obiektu, to terroryści. Dlatego jeśli udało Ci się uciec, idź po cichu. W ostateczności pomachaj ręką lub czymkolwiek. I jak tylko zobaczysz jakiś znak w Twoim kierunku — „idź tam”, możesz już podbiec, — mówi półkownik.

Mężczyzna niesie na rękach dwójkę dzieci podczas paniki przy restauracji Le Petit Cambodge w Paryżu
Mężczyzna niesie na rękach dwójkę dzieci podczas paniki przy restauracji Le Petit Cambodge w Paryżu

Nie stój w drzwiach

— Nie wolno stać w pobliżu okien lub drzwi. Bo gdy przyjdzie najwyższy czas, jeśli rozmowy zajdą w ślepy zaułek, nastąpi przełom. Rozpocznie działania grupa szybkiego reagowania i będzie ona przebijać się przez okna i drzwi. Dopuszcza się co prawda jeszcze jedną opcję — poprzez wysadzoną ścianę.

Jeśli jesteś ranny

– W przypadku ran kończyn konieczne jest zastosowanie opaski. Można ją zrobić z łatwo dostępnych środków, takich jak rękawy koszul. W lecie opaskę można trzymać nie dłużej niż 2 godziny, w zimie — do półtorej godziny. Najlepiej pod opaską umieścić notatkę ze wskazaniem czasu, kiedy została ona nałożona. To na przypadek utraty przytomności, a ktoś z lekarzy usunie opaskę.— W przypadku ran ciała należy ucisnąć ranę kompresem, aby zapobiec utracie krwi. Człowiek ma około pięć litrów krwi. W zależności od tego, które naczynia zostały uszkodzone, krew może wypłynąć w 15 — 20 minut. Na kompres nadaje się kawałek koszulki lub bielizna.

— Jeśli rana znajduje się w pachwinie lub pod pachą, przed przybyciem lekarza ranę można po prostu uciskać ręką.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/