‘Wołyń” RATUJMY WIELKI EPOS NARODOWY SMARZOWSKIEGO

Od: spotkania jednoscnarodu.pl <[email protected]>
Data: 1 kwietnia 2016 19:19
Temat: Apel o wsparcie dla filmu “Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego

Witajcie serdecznie,
życząc wielu Łask Bożych w tym radosnym czasie Oktawy Wielkanocnej, chcielibyśmy poinformować o stanie zaawansowania niezmiernie ważnego projektu, tj. filmu Wołyń. Do dokończenia tej epopei narodowej konieczne jest wykonanie kosztownych scen, a z tego co widać, zebrano 10% z całości planowanej kwoty 2,5 mln złotych na ten końcowy etap dzieła.
Zachęcamy do rozsyłania i wsparcia projektu, a także lobbowania w instytucjach państwowych !!!
Poniżej publikujemy dwa apele, a więcej szczegółów można znaleźć tutaj: http://filmwolyn.org/ lub kontaktując się bezpośrednio z producentem filmu.
Adres:
Różana 32, 02-569 Warszawa
Fundacja nr telefonu
+48 784 045 000
Film it – nr telefonu
+48 (22) 852 23 24
E-mail [email protected]
Apel o dofinansowanie filmowej kresowej epopei narodowej, tj. filmu Wojciecha Smarzowskiego pt.: „WOŁYŃ”
Ewa Siemaszko
Władysław Siemaszko
Jesteśmy autorami dwutomowej monografii „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945” wydanej w 2000 r. i wielokrotnie wznawianej, która na podstawie badań historycznych odtwarza drobiazgowo gehennę Polaków wołyńskich, wcześniej – poza poszkodowanymi rodzinami – zupełnie nieznaną. Zasłona milczenia rozpostarta nad tą zbrodnią była odpowiednikiem milczenia o Zbrodni Katyńskiej.
Przez kilkadziesiąt lat w nauce, oświacie i kulturze trzecie ludobójstwo dokonane na ludności polskiej podczas II wojny światowej – obok ludobójstwa niemieckiego i sowieckiego – jakim były zbrodnie dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach kresowych, nie istniało, i wciąż wiedza o tym dociera tylko do bardzo wąskiej warstwy społeczeństwa polskiego. A przecież pamięć o Polakach, którzy zginęli za to, że byli Polakami jest wobec tych ofiar obowiązkiem ogólnonarodowym.
Jak powszechnie wiadomo, doskonałym środkiem szerzenia wiedzy i kształtowania świadomości historycznej społeczeństwa są przedsięwzięcia kulturalne, a więc film. Film, w którym losy pojedynczych osób wynikają ze znaczących wydarzeń dotyczących ogółu.
Tak skonstruowany jest powstający obecnie film fabularny Wojciecha Smarzowskiego o ludobójstwie na Kresach, w którym typowe dla Polaków kresowych przeżycia głównej bohaterki są oplecione doskonale odtworzonym, zgodnie z ustalonymi faktami historycznymi, obrazem stopniowej zagłady polskości na Kresach. Ukazuje on wszystkie najważniejsze wydarzenia, które dotknęły społeczności kresowe, a przy tym perfekcyjnie oddaje nastroje społeczne różnych grup, dzięki czemu uwaga widza jest utrzymywana w nieustannym napięciu.
Powyższe uwagi czynimy po oglądnięciu choć jeszcze roboczej wersji filmu, ale pozostając pod ogromnym wrażeniem artystycznie podanego humanistycznego przesłania – przestrogi oraz przekonania o istnieniu dobra wśród zła. Ukończenie filmu wymaga jeszcze zgromadzenia dodatkowych środków finansowych – przecież filmu obrazującego tragedię narodową nie da się wyprodukować metodami oszczędnościowymi.
Apelujemy więc do wszystkich ludzi dobrej woli, do urzędów państwowych, do organów samorządowych, organizacji, stowarzyszeń, fundacji itp. potencjalnych źródeł finansowania o umożliwienie należytego dokończenia tej filmowej, kresowej epopei narodowej.
RATUJMY WIELKI EPOS NARODOWY SMARZOWSKIEGO
Stanisław Srokowski
pisarz, poeta, dramaturg, krytyk literacki
Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w dokończeniu nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego pod tytułem „Wołyń”, autora tak znakomitych dzieł, jak „Dom zły” i „Róża”. Nie będzie to tylko film o Wołyniu, lecz o Polsce przedwojennej, o życiu, obyczajach, tradycjach i zbrodniach ludobójstwa na Kresach w czasie II wojny światowej.
Motywy do swego dzieła zaczerpnął reżyser z mojego zbioru opowiadań pt. „Nienawiść”. Zapowiada się wielka narodowa epopeja, w której zostaną zobrazowane tragiczne losy Polaków mordowanych przez oddziały OUN i UPA. Wśród postaci filmowych spotkamy naszych rodaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Rosjan, słowem etniczny tygiel…
Scenariusz Smarzowskiego rzetelnie i wiernie opisuje wątki historyczne, odwołuje się do konkretnych postaci i autentycznych wydarzeń. Nie brakuje w nim także miejsca dla gry wyobraźni. Cała konstrukcja filmu, wartka akcja, żywe dialogi i porywająca fabuła wskazują na barwny i kreacyjny charakter artystycznej imaginacji. Reżyser świetnie prowadzi swoich bohaterów przez rozliczne pułapki i zagrożenia, buduje mądrze i konsekwentnie atmosferę napięcia i ujawnia cały bezsens rzezi i mordów, jako owocu obłędnej ideologii integralnego nacjonalizmu, który utopił w morzu krwi 200 tysięcy Polaków, a także dziesiątki tysięcy Żydów, Ormian, Czechów, Cyganów, Rosjan i samych Ukraińców. Zapowiada się ważny, barwny i wyjątkowy film o wielkiej dynamice i ogromnej sile ekspresji.
Film ten, oczekiwany od 70 lat, potrzebny jest Polsce, Ukrainie, Europie i światu, ponieważ Europa i świat nie wiedzą o jednej z największych i najokrutniejszych zbrodni na naszym globie. Ten obraz nie podzieli, a połączy Polaków i Ukraińców, a także cały świat w walce z ideologią nazistowską i faszystowską, które wciąż dają o sobie znać, także na współczesnej Ukrainie. Stanie się też ostrzeżeniem przed imperialnymi pomysłami dla ludzkości. Pora najwyższa, by światowa opinia publiczna dowiedziała się, iż OUN i UPA działały w imię takiej samej ideologii, w imię jakiej wywołał II wojnę światową Hitler.
To będzie film, który ukaże tragiczny rozpad wartości, degradację polskiej kultury i łacińskiej cywilizacji. Opowie też o wielkiej, dramatycznej miłości polskiej dziewczyny i ukraińskiego chłopca, o miłości, która ocala dobro.
Po tym filmie będzie już inna lepsza Polska. Jeśli chcemy, by prawda ujrzała światło dzienne, wspomóżmy twórców tego niesamowitego dzieła. To wielki dar losu.
Stanisław Srokowski
www.srokowski.art.pl
Z pozdrowieniem,
Członkowie i sympatycy Jedności Narodu

www.jednoscnarodu.pl

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/