Piotr Bein: Damę poznasz po buciku a Człowieka po stosunku do bliźniego

PB: Tatulku Kochany, Co do prezentacji Prof. Jaroszyńskiego, nie widzę dużej różnicy w zaniedbywaniu języka ojczystego przez Polaków w kraju i za granicą. Główna krytyka powinna uderzać w media — tam odbywa się systematyczna, zaplanowana i zorganizowana kampania niszczenia języka Polaków, np.używanie anglicyzmow, gdzie istnieje polski odpowiednik (casting = obsada, biznesplan = plan przedsiębiorczy) lub powstał nowy (chemtrailse = chemoślady).

W przypadkach niskiej kultury, należy mieć pretensję przede wszystkim do zjudaizowanego systemu, który do tego doprowadził i promuje. Kultura osobista rośnie z ogólnym poziomem społecznym uświadomienia, dobrobytu, przykładu z góry… a te tragicznie kuleją we współczesnej Polsce.

Skecz zabawny, ale…

– Wielu Polaków nie ma na kompie czcionki polskiej z różnych powodów, przeważnie technicznych. Pisanie z e-kafejki za granicą, w ogóle na klawiaturze obcego języka, stwarza podobny problem, spotęgowany różnicą umiejscowienia poszczególnych liter na klawiaturze. Np. na klawiaturze niemieckiej, z jest y i odwrotnie.

– Szybciej jest stukać w klawiaturę bez dodatkowego guzika wymaganego do czcionki polskiej; dla osób z artretyzmem dłoni jest to źródłem dodatkowego bólu, a dla osób piszących dużo — przedłużeniem czasu pisania,

– Aluzyjne poniżanie wieśniaków, rolników — wynik długowiecznej hasbary wymierzonej w najważniejszą grupę społeczną przeciw judaizacji — chłopstwo.

Piszemy, mówimy profesorowie, doktorzy, ministrowie, biskupi, kapłani, prezydenci, premierzy, posłowie.

Szyderstwo pana jest przykładem prawidłowego użycia słów zniekształconych w humorze, krytyce itp.  gatunkach twórczości publicystycznej.

Wg polskiej interpunkcji, maks. liczba pytajników, wykrzykników i kropek wynosi 3.

W szybkiej twórczości na necie (e-poczta, artykuły, komentarze), nie przyczepiamy się do braku czcionki polskiej (bo nie znamy ww. okoliczności piszącego) ani do błędów ortograficznych i literówek. Nikczemne, małostkowe i kołtunskie  jest ocenianie patriotyzmu (nawet pochodzenia!) po czcionce i stylu pisania.

Niektóre słowa wymienione są prawidłowe w gwarach używanych w różnych częściach Polski i przez różne grupy społeczne. Czepiać się tego jest wrogie wzgl. polskości. Język służy do porozumiewania się, a nie do dręczenia i prześladowania za domniemaną nieprawidłowość. Jeśli odbiorca nie rozumi 🙂 przekazu, to pyta nadawcę o wyjaśnienie.

Odrażające są przypadki, gdy osoba o niskim standardzie etycznym, po wyrządzeniu krzywdy innej osobie m.in. ożydzaniem, zarzutami o niedbałość językową i brak patriotyzmu, sama robi rażące błędy językowe.

Wobec powy´z¥syego uwa¥am, ¥e powinien pan bzç po chrye‚cija~sku nieco bardyiej pokornz (klawiatura niemiecka, dodatkowy guzik na polską czcionkę na moim iMacu) i zastanowić się, zanim pan bzdurę trzaśnie (co tłumaczą panu obaj aktorzy w skeczu LOL).

On Monday, May 2, 2016 6:59 AM, Tatulek Kochany <[email protected]> wrote:
Ludzie mówcie po polsku a NIE po polskiemu!!!
Damę poznasz po buciku a Człowieka po języku!!!!!
Uwaga wykształciuchy, profesory, doktory, ministry,
biskupy, kapłany, prezydenty, premiery, posły i osły!
Mówcie i piszcie po Polsku a NIE!!!!!!!!!!!!! po polskiemu:
tutaj (tutej), dzisiaj (dzisjej),włączam (włanczam), są (som),tę (te),
się (sie), modlę się (modle sie), modlitwę (modlitwe), ofiarę (ofiare),
błogosławię (błogosławie), ofiarę (ofiare), pragnę (pragne),żyję (żyje),
tę regułę(te regułe), ziemię(ziemie), będę(bede), zniewagę (zniewage),
zmiłuję się(zmiłuje sie), wiarę(wiare), głowę(głowe), naukę(nauke), (te),
rozrywkę (rozrywke), matkę (matke), zmniejszę (zmniejsze), mówię (mówie),
rysuję (rysuje), maluję (maluje), cię (cie), Polskę (Polske), Ojczyznę, (Ojczyzne),
wziąłem (wziełem), poszedłem (poszłem), jeden (jedyn), pięć (pinć), piętnaście (pietnaście),
pięćdziesiąt (pindziesiut), pięćset (pinset), sześćdziesiąt (szeidziesiunt), dziewięćdziesiąt (dziewidziesiont),
dziewięćset (dziewinset) > Tak wy dziś mówicie i tak mówią wasze dzieci!? > http://gloria.tv/media/hRW3Mp3CwPQ 

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/