Zbiorniki, ruiny i inne— do modeli kolejki ogrodowej

Zbiorniki – różnorodność funkcji, formy, materiału

water tank

Moje modele zbiorników…

  • Powyższy zbiornik poziomy zrealizowałem na odcinku rury PCW średn. 10 cm, obklejonej deszczułkami bambusowymi od maty pod talerz. Obejmy z gumek, do ewentualnej wymiany na drut miedziany. Spust: rura wodociągowa miedziana 12 mm i złączki do niej; odchylanie w bok, zamiast podnoszenia spustu, ale też za pomocą łańcuszka, który żona w długim procesie konstrukcji zwędziła :)Moje pomosty są szersze i mają barierki z patyczków do szaszłyków, tak jak drabina. Za pompę służy …pompka tuszu z drukarki komputerowej, a pionowa rura zasilająca  jest grubsza, z uwagi na duży ruch lokomotyw parowych 🙂
  • Cylindryczną wieżę wodną dla lokomotyw, ale w układzie pionowym, zrealizowałem na puszcze blaszanej obklejonej deszczułkami bambusowymi. Obejmy z drutu miedzianego.  Dach stożek ścięty, z włazem dla inspekcji i konserwacji i wywietrznikiem (ujście powietrza przy podnoszeniu poziomu wody). Zewnątrz miski metalowej wyrównałem wypukłość naklejając sznurek; uzyskałem stożek, który obkleiłem gontem cedrowym. Za podstawę zbiornika posłużył rupieć drewna w kształcie kwadratowego ostrosłupa ściętego, który obkleiłem beleczkami (na rogach 4 słupy, zwieńczone belkami). Rura i wskaźnik poziomu — jak wyżej. Wejście po schodkach do środka pompowni. Okno od strony torów, drzwi przesuwne na rolkach. Wykończenie ścian: deskowanie poziome: (1) nowe, po ‘renowacji pompowni (nowe okno i drzwi przesuwne zamiast niewygodnych na pochyłej ścianie) — deski na płask, (2) starsze, zachowane częściowo na ścianie z oknem — szersze deski na zakładkę. Drabinka do włazu na dachu.
  • 2 zbiorniczki z gotowca. Prototypy zbiorników z wytwórni w Chicago do wody i oleju napędowego dla lokomotyw, które zastąpiły w Am. Płn. tysiące drewnianych kolejowych wież wodnych i silosów węglowych. Nie malowalem ładnego  szarego polistyrenu. Podpory w oryginalnej skali 1:100, drabinki itp. nie pasowały do skali 1:25, więc dorobiłem nogi z odcinków ażurowych prętów  z żywicy epoksydowej — pozostałość po antenie od znajomego. Wyzwaniem było mocowanie do podłoża, tj. kawałka sklejki; w dolne końce nóg wpasowałem kołki drewniane. Wkręciłem  w nie śruby od spodu deseczki. Jeden zbiornik zamontowałm na długich nogach — wieża wodna miasteczka, a drugi na krótkich — olej napędowy na stacji obsługi lokomotyw.
  • Inne zbiorniki, posadzone na gruncie wykonuje się szybko. Puszkę lub pojemnik plastykowy maluję farbą podkładową szarą ( przeważnie zostaje jako końcowa powłoka). Odwracam dnem do góry … i gotowe. W urządzeniach dorabiam odpowiednie połączenia, rury, pomosty, drabinki itp. Ich cylindryczne kształty dopełniają rozmaitość budowli.

Since this is all a railroad yard area, I am not using the California Roadbed that I will be using out on the main line. The ties in this area will be buried in cinder ballast almost up to the level of the track. This will also help to conceal the different track styles I am using.

…wyższa szkoła jazdy, super idee konstrukcji, mechanizmów, malowania:

A view from t he water level gauge side. This gauge, by the way, can be place on either side, and my client wanted it to the left of the spout. I imagine real railroads placed them where they were most easily seen by the engineers and firemen.

Ruiny – wyzwanie modelarzom

It seems that the more dilapidated, run-down and neglected something is, the better we narrow gaugers like it. Na takie projekty i na części obiektów “nadżartych zębem czasu”, zbieram skrawki drewna: zwietrzałe, wyblakłe, nadgniłe, nadłamane, spękane itp. Niektore efekty da się osiągnąć sztucznie, np. ponadżerać blaszkę aluminiową w kwasie solnym. “Zardzewiała” blacha prosta do wykonania; grubą folię aluminiową lub blaszkę z puszek maluje się kilkoma warstwami lawowania. Zaczynam od farby szarej, potem kładę coraz ciemniejsze od żołtej po brązową. Pocięcie arkusza na kawałki daje efekt nierównomiernej korozji “blachy dekarskiej”. Zupełnie niedbałe lawowanie wzmacnia ten efekt.

Chemung Mine, USA: surowe piękno natury — tej w otoczeniu i nadgryzającej twory człowieka

Chata zrębowa górników, jak pionierskie chałupy w Kanadzie. Pierwszą zimę niejedna rodzina imigrantów spędzała w ziemiance.

Stara duża manufaktura/fabryka

Grodziec (b. cementownia):

Z pianki można wykonać każdy element, kominy z rur. Trudniej osiągnąć efekt ruiny, gruzów. Zimowa szata dodaje do atmosfery wyobcowania i porzucenia.

Inne majstersztyki

File:Old Windmill.jpg Wiatrak do pompowania wody, Płd. Dakota, USA. Krajobraz jakby po eko-katastrofie Dust Bowl z l. 1930-ych.

Stacyjka pasażersko-towarowa. Typowę dla autora: (b. scenograf teatralny) platforma drewniana, ciepłe kolory, malowniczy układ budynków i bogata tekstura wszystkich powierzchni: od dwu typów pokrycia dachów, po towary. Jak zawsze u niego, nie zabrakło ludzika. Autor modelu czasem wykańcza wnętrza swych budynków; znajduję to niezwykle mozolnym z skali 1:25, a on pracuje w skali 4 razy mniejszej!

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/