Ukraina 27. i 28. luty 2022

UWAGA: Kopia z WierniPolsceSuwerennej, źrodło nieznane poza nazwiskiem i organizacjami podanymi w tekście — PB

Krótkie „informacyjne podsumowanie ” wydarzeń na Ukrainie na 27.02.2022 i na środek dnia 28.02.2022 r.

SobórSłowiański_Herb

Opracowano pod patronatem „Związku Oficerów” i Ruchu Słowiańskiego

Na froncie południowym wydarzenia rozwinęły się wokół Mikołajewa. Kontynuowano operację wojskową mającą za zadanie jego blokadę, która zakończyła się od wschodu bez aktywnej akcji oczyszczania, drobne bitwy toczyły się na obrzeżach. Do samego miasta wojsk nie wprowadzono, aby uniknąć bezsensownych strat i ofiar ludności cywilnej w czasie walk, zwłaszcza że garnizonowi udało się uzupełnić stany i nadal trwa wzmacnianie jego obrony.

Miasto Chersoń zostało całkowicie zablokowane przez wojska rosyjskie ze zorganizowaniem punktów kontroli. Nowa Kachowka została całkowicie oczyszczona.

Na prawym skrzydle wydarzenia rozwinęły się wokół Mariupola, gdzie nacjonalistyczny garnizon, w tym słynny batalion Azow zdołał odeprzeć atak, i kontynuował zaminowywanie miasta, wzmocnienie obszaru obronnego na terenie zakładu „Azowmasz”, terroryzował ludność, biorąc ją praktycznie jako zakładników, dla swojej osłony. Nacjonaliści będą się bronić wiedząc, że będą musieli gorzko odpowiedzieć za wszystkie swoje popełnione przestępstwa. Do miasta przybyły posiłki z ładunkami na helikopterach. W mieście chleb jest już sprzedawany w przeliczeniu na ruble po 300 rubli za bochenek [ przy obecnym kursie jest to 3 $ za bochenek-PZ]. Kwestią wyzwolenia Mariupola może być poruszana w ramach toczących się negocjacji między Rosją a Ukrainą, o tym poinformowali przedstawiciele DRL.

Ukraina potwierdziła całkowitą utratę obwodu berdiańskiego i sam Berdiańska. Kontynuowano uderzenia rosyjskich kolumn północnych z obwodu charkowskigo i kolumn od południa, w celu okrążenia zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie, o czym informowaliśmy już wcześniej. Wojska są wspierane przez działania powietrzne i zbliżają się do siebie. W rejonie Izjuma toczyły się walki. Coraz bardziej powstaje zagrożenie kotła dla Ukraińskich Sił Zbrojnych, w którym może się znaleźć ponad 10 brygad i jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy (od 15 tys. i więcej osób)

Rosyjska kolumna, zostawiając na boku Zaporoże, posuwała się na północny wschód. 28 lutego po południu poinformowano, że rosyjskie wojska przejęły kontrolę nad terytorium wokół ELEKTROWNIA JĄDROWEJ w Zaporożu.

Jednostki milicji w Doniecku i Ługańsku kontynuowały walkę rozwijać ofensywę na swoich kierunkach. NM DNR w kierunku Mariupola i innych kierunkach przejęły kontrolę 27-28 lutego nad 20 osadami i wyszły na rubieże w okolicach miejscowości Dmitrowka, Swobodnoje, Donskoje, Anadol. Miasto Wołnowacha (DNR) jest praktycznie zablokowane, wzięto pod kontrolę szosę Wołnowacha – Mariupol. Siły Zbrojne Ukrainy nie wypuszczają mieszkańców z miasta. Kobiety, dzieci, starcy 3-ci dzień siedzą w piwnicach, kończy się jedzenie. Dziennie NM DNR przesunęła się o 15 km. Zgodnie z otrzymanymi informacjami, dziś kolumna Sił Zbrojnych Ukrainy posuwała się naprzód odblokować miasto Wołnowacha i prawdopodobnie Mariupol. Przez jeden dzień nacjonaliści i Siły Zbrojne średnio 40 razy ostrzeliwali zamieszkałe miejscowości DNR, zginęło 11 cywilów. DNR zawiesiła mobilizację, personelu w oddziałach jest wystarczająco.

W LNR, przy moście, w miejscowości Nowoajdar została zaatakowana kolumna Sił Zbrojnych Ukrainy, zniszczone zostały 2 pojazdy i transporter opancerzony KRAZ „Spartan”. Idąc na północ i północny-wschód zostały wyzwolone Smolianinowo, Staniczno-Ługańsk i Nowoachtyrka. Do godziny 16.00 27 lutego posunięto się o 56 km od zajmowanych wcześniej stanowisk. Dziś napłynęła informacja o wyzwoleniu miasta Szczęście.

W zablokowanym i znajdującym się na tyłach wojsk rosyjskich Charkowie w ciągu dnia, trwały bardzo ciężkie walki mające na celu jego wyzwolenie, zwłaszcza w północnych częściach miasta. Od zachodu oswobadzanie przeprowadzono wzdłuż ulicy Połtawskiej. Na wschodzie od dzielnicy moskiewskiej i dzielnicy przemysłowej do centrum. Na ulicach miasta zostało trafione i uszkodzone ok 10 rosyjskich transporterów opancerzonych. W mieście pożary, m.in. płonie Szkoła nr 134 , wiele uszkodzonych budynków. Były problemy z żywnością wśród ludności, która nie mogła wyjść z domów z powodu walk w mieście, wielu mieszkańców przez te wszystkie dni ukrywa się w metrze. Żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy wykorzystują domy mieszkalne, aby umieścić w nich stanowiska bojowe. W środku dnia 28 lutego walki w mieście trwały. Sytuacja w nocy 28 lutego w Charkowie została przedstawiona na mapie.

Miasto Kupiansk zostało zajęte bez walki na podstawie porozumienia z miejscową administracją. Na północy, omijając Romny, Siły Zbrojne RF zbliżają się do regionu Niżina. W rejonie Czernihowa czoło jednostek Federacji Rosyjskiej zbliżyło się do miejscowości Priłuki. Rankiem 28 lutego rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwa atakujące ukraińskie drony, gdy próbowały zaatakować kolumnę w marszu.

Dynamiczne wydarzenia odbywały się na prawym brzegu Dniepru, gdzie wojska rosyjskie z rejonu Gostomela zdołały się przedrzeć przez obronę Sił Zbrojnych Ukrainy do rejonu Buczi. W samym Buczi kolumna rosyjskich wojsk, znalazły się pod potężnym uderzeniem Sił Zbrojnych Ukrainy, tracąc na zaludnionym obszarze 7 pojazdów opancerzonych i kilka ciężarówek. Wojska wyzwoliły Worzel, Borodiankę.

W pobliżu Irpinu toczyły się ciężkie walki. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej próbowały przejąć kontrolę nad strategicznym szlakiem na Żytomierz, którego kilka odcinków udało się opanować i częścią sił skierować się do Kijowa, a częścią na zachód w kierunku Kopyłowa, Rożewa. Dowództwo Sił Zbrojnych RF otworzyło korytarz humanitarny wzdłuż autostrady Kijów-Wasilkow dla ewakuacji cywilów chcących opuścić Kijów.

Istnieją informacje o używaniu przez nacjonalistów w wielu miastach, (Summy, Mikołajew i inn.) moździerzy mobilnych, z których jest ostrzeliwany sektor mieszkaniowy, a następnie przedstawiane jest to jako ataki wojsk rosyjskich. Zgodnie z faktami baza dowodowa jest gromadzona w celu ujawnienia działań nacjonalistów.

W wielu miastach (Summy i inn..) ludność zmęczona anarchią, , bezprawiem, grabieżami i rabunkami. Zabójstwami mieszkańców bez związków przyczynowych , strzelaniem do siebie, tych, którzy otrzymali broń w wyniku niekontrolowanej dystrybucji: – nacjonaliści, elementy przestępcze, i nieokiełznane grupy młodzieży – zaczynają się organizować – w grupy dla ochrony swoich domów i terenów. Policja, od dawna nie rejestruje przestępstw i nie szuka przestępców, nie panuje nad sytuacją, nie jest w stanie przywrócić porządku. Co więcej, potwierdzone zostały wcześniej opublikowane w podsumowaniu informacje o przekazywaniu broni przestępcom odbywającym karę w areszcie. Zostali zwolnieni w nadziei, że dojdą do ochrona istniejącego reżimu, tylko że wielu z nich, natychmiast uciekło.

Z Czeczenii na Ukrainę przybyły jednostki gwardii narodowej.

Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej od początku operacji do rana 28 lutego siły zbrojne Federacji Rosyjskiej uderzyły w 1114 obiektów infrastruktury wojskowej Ukrainy, w tym 314 czołgów i inne opancerzone wozy bojowe, 274 szt. specjalne pojazdy wojskowe, 121 dział artylerii polowej i moździerzy, 57 systemów rakietowej salwy ogniowej, 31 centrum dowodzenia i kontroli oraz centrum łączności Sił Zbrojnych Ukrainy. Również oficjalny przedstawiciel MON powiedział, że w ciągu minionych dni Powietrzno-Kosmiczne Siły Rosji zniszczył osiem wozów bojowych „Buk M-1”, trzy stanowiska radiotechniczne ze stacjami P-14, stacjami naprowadzanie systemów przeciwlotniczych S-300 i Buk M-1, cztery samoloty bojowe, na ziemi jeden samolot bojowy został zestrzelony w powietrzu. 302. pułk rakiet przeciwlotniczych Sił Zbrojnych Ukrainy w liczbie 471 osób personelu wojskowego, w obwodzie charkowskim, dobrowolnie zdał broń. Otrzymano również informację, że personel wojskowy 2. batalionu 61. samodzielnej jegierskiej brygady Ukrainy złożyła broń. 28 lutego kolejnych 110 żołnierzy Ukrainy złożyło broń.

Ministerstwo Obrony i Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zwróciły uwagę na fakty okrutnego traktowania przez ukraińskich nazistów wszystkich nielicznych schwytanych wziętych do niewoli rosyjskich żołnierzy. Wszystkie twarze, głosy, telefony, e-mail adresy zaangażowane w zastraszanie naszego personelu wojskowego, zostaną odnalezione i winni poniosą surową odpowiedzialność.

NATO zwiększa dostawy broni na Ukrainę, z wyjątkiem Węgier, które odmówiły. Holandia jest gotowa dostarczyć 50 sztuk przeciwpancernych granatniki, 400 amunicji do nich, 200 pocisków przeciwlotniczych kompleksy „Stinger”. W przypadku innych krajów nie cytuje się tego w mediach. A neutralna Szwecja udzieli Ukrainie pomocy 43 mln dolarów, 5000 hełmów, kamizelek kuloodpornych i jednorazowych granatników, 135 000 racji polowych

Raporty nie komentują ani nie omawiają kwestii politycznych , planów i działania wojsk i dowództwa rosyjskiego (Dlaczego rozpoczęli Specjalna Operację Wojskową?, co i jak trzeba było działać i robić, aby temu zapobiec. I dlaczego tak wolno nacieramy ? I Inne pytania itd. itp. ) Zadanie polega na podaniu krótkiego, powtarzamy krótkiego obrazu, (bez specjalnego komentarza) – bieżących wydarzeń na Ukrainie. Dlaczego bez map? W tym podsumowaniu wciąż jest nam ciężko to robić. Każdy może na podstawie podsumowania nanieść sytuację na mapę Ukrainy, biorąc ją w ręce.

Władimir Sadkow

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/